Protesty w Atenach
W czwartek (10.02.2011) przez centrum Aten przemaszerowali emeryci i renciści domagając się lepszych emerytur i opieki zdrowotnej. 300 mężczyzn i kobiet w wieku 75 lat wzwyż wnosząc hasła przemaszerowało pod parlament.
Dwa policyjne busy zagrodziły, im drogę uniemożliwiając wdarcie się do siedziby ministra.
Średnia miesięczna emerytura w Grecji wynosiła 600 euro. Antykryzysowe środki oszczędnościowe spowodowały jej spadek o 800 euro rocznie.
Około 200 adwokatów z Aten i innych miast Grecji podjęło symboliczną okupację budynku Ateńskiego Stowarzyszenia Adwokatów w piątek (11.02.11) po południu, na znak protestu przeciwko projektowi ustawy zakładającemu liberalizację zawodu prawnika.
Protestują także przeciwko decyzji Ateńskich Adwokatów, by nie brać udziału w akcji protestacyjnej przeciwko projektowi ustawy przyjętemu w zeszłą niedzielę (06.02.11) przez przewodniczącego narodowego stowarzyszenia adwokatów.
Wcześniej, przewodniczący stowarzyszeń adwokackich z całej Grecji zebrali się na placu Syntagma (Ateny) i przemaszerowali pod parlament, spotykając się z Przewodniczącym Parlamentu Philiposem Petsalnikosem.
Odbył się także motocyklowy protest pracowników transportu publicznego.
Protest rozpoczął się około południa na placu Omonia, następnie motocykliści przejechali na ulicę Stadiou – wielu z nich trzymało czarne flagi – robiąc krótki przystanek przed parlamentem. Celem przejazdu było ministerstwo infrastruktury i transportu. Inny pracownicy transportu publicznego przyłączyli się do nich w ministerstwie.
Związkowcy z sektora transportu publicznego zapowiadają kolejne akcje strajkowe w przyszłym tygodniu. Kierowcy autobusów ogłosili plany 24-godzinnego strajku w dniu głosowania nad projektem ustawy prawdopodobnie będzie to najbliższy wtorek oraz pięciogodzinną przerwę w pracy pomiędzy 11:00 a 16:00 w dniach następnych, by zadecydować o kierunku dalszych działań.
Źródło: Grecja w Ogniu