Protesty w Atenach w sprawie nazwy Macedonia

Opublikowano: 05.02.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 454

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko używaniu przez sąsiedni kraj nazwy Macedonia. Rządy obu krajów są bliskie zawarcie kompromisu.

Grecy przybyli na demonstrację z całego kraju. „Macedonia jest grecka” — krzyczeli manifestanci. Wiele osób przyszło z flagami ze znakiem gwiazdy, nazwanej Słońcem z Werginy, która obecnie jest godłem greckiej Macedonii.

Grecko-macedoński spór w sprawie nazewnictwa trwa od 1991 roku, gdy Skopje ogłosiło niepodległość. W grudniu 2017 roku premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył, że jego kraj jest gotowy zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Macedońskim, jeśli przyczyni się to do osiągnięcia porozumienia. Rządy obu krajów zobowiązały się do znalezienia rozwiązania już w tym roku. Greckie media informują, że gabinet Aleksisa Tsiprasa chce zgodzić się na kilkuczłonową nazwę, być może będzie to Górna Macedonia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.