Protesty uczniów w całym kraju i przeprosiny ministra

Opublikowano: 07.10.2022 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1076

Islandzcy uczniowie szkół średnich w całym kraju opuścili wczoraj o godzinie jedenastej swoje sale lekcyjne. Setki, jeśli nie tysiące z nich, zebrało się na terenie Menntaskólin w Hamrahlíð. Protestowali w związku z brakiem reakcji administratorów szkół w przypadkach przestępstw seksualnych.

Protest został zwołany przedwczoraj – uczniowie w całym kraju odpowiedzieli na wezwanie. Zdecydowana większość zebrała się na terenie szkoły w Hamrahlíð. Znaczna liczba osób protestowała również w Laugarvatn, a w Akureyri protest odbył się w Lystigarður.

Urður Bartels, uczeń drugiego roku MH, mówi, że uczniowie nie poddadzą się, dopóki nie nastąpią zmiany w reakcji na historie ofiar przemocy seksualnej. Urður dał o sobie znać w tym tygodniu po tym, jak uczniowie MH zaprotestowali, umieszczając graffiti na lustrach i rozwieszając znaki na korytarzach szkoły, wskazujące na to, że ofiary musiały wejść w interakcję ze sprawcami w murach szkoły. Wydaje się, że poniedziałkowe protesty wznieciły iskry wśród uczniów w całym kraju, którzy domagają się zmian. „Będziemy pokoleniem, które dokona tych zmian” – powiedział Urður.

Brynhildur Karlsdóttir, była uczennica MH, również wygłosiła przemówienie. „Pewnego razu pracownik jednej z firm ukradł firmową drukarkę. Został zwolniony z pracy już następnego dnia. Sprawa nie musiała nawet trafić do sądu” – powiedziała Brynhildur. Przytoczyła więcej przykładów zachowań przestępczych, które nie wymagały sprawy sądowej, aby doprowadzić do konsekwencji. „Żaden z tych przypadków nie był tak poważny jak gwałt. Przez zdecydowanie zbyt długi czas ofiary przemocy seksualnej musiały znosić ból w milczeniu. Teraz to zmieniamy”. Powiedziała, że dokładnie wie, co przeżywają uczniowie w MH. „Wierzę, że gdyby wszyscy w MH zawsze byli tak odważni jak wy, Elísabet Segler Guðbjartsdóttir wciąż by żyła. Pamiętajmy o niej”.

Do zebranych zwrócił się minister edukacji Ásmundur Einar Daðason. Przeprosił za to, że nie słuchał młodzieży. Zachęcał młodych ludzi, aby nadal mówili o dręczących ich problemach. Rząd powinien być w stałym kontakcie z młodymi, ponieważ to oni dokonują zmian.

Obecnie trwa zbiórka podpisów wśród uczniów szkół średnich pod petycją w tej sprawie.

Żądania uczniów

Uczniowie szkół średnich w Islandii domagają się wprowadzenia następujących zmian w planie reagowania wszystkich szkół, aby przestępstwa seksualne były traktowane z taką samą powagą, jeśli nie większą, jak inne przypadki przemocy. Wszyscy uczniowie mają prawo do przebywania w bezpiecznym środowisku, dlatego szkoły muszą zapewnić, że ofiary nie będą zmuszane do przebywania w tym samym miejscu ze swoimi oprawcami. Ofiary muszą otrzymać wsparcie w szkole niezależnie od odwołania lub orzeczenia i mieć zapewnioną przestrzeń do pracy nad swoimi problemami.

Wymagania dotyczące zmian są następujące:

1. Domniemanym sprawcom nakazuje się rezygnację. W przypadku złożenia skargi dotyczącej domniemanego przestępstwa seksualnego ucznia wobec innego ucznia, wyżej wymienieni uczniowie muszą zostać oddaleni ze szkoły do czasu zbadania sprawy i poinstruowania ofiary o dalszych krokach. Powtarzające się przewinienia powinny prowadzić do ostatecznego wydalenia ze szkoły.

2. Zajęcia dotyczące płci i seksualności powinny stać się obowiązkowym przedmiotem we wszystkich szkołach. Uczniowie powinni być edukowani na temat granic i zgody, aby zapobiegać przestępstwom seksualnym. Wszyscy uczniowie powinni być także edukowani w zakresie tego, gdzie szukać pomocy w przypadku przestępstw seksualnych.

3. Edukacja w zakresie płci i seksualności powinna być obowiązkowa dla dyrekcji szkół, nauczycieli i pozostałego personelu wszystkich szkół. Kursy muszą być prowadzone w regularnych odstępach czasu i uczyć, jak traktować ofiary i innych uczniów. Nauczyciele muszą być zobowiązani do okazywania cierpliwości ofiarom i udzielania im zwolnienia z zajęć szkolnych. Psycholodzy szkolni muszą przejść specjalne szkolenie w zakresie reagowania na przestępstwa seksualne i podpowiadać ofiarom, jak i sprawcom, gdzie szukać pomocy psychologicznej.

4. Dla uczniów muszą być dostępne różne sposoby zgłaszania przestępstw seksualnych, np. specjalny przycisk na stronie internetowej szkoły, dostęp do psychologa na terenie szkoły, dobrze poinformowani nauczyciele, transparentność procesu dla ofiar po zgłoszeniu przestępstwa oraz zapewnianie stałego przepływu informacji w zakresie wszystkich czynności podejmowanych w tym procesie.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: Visir.is, Mbl.is
Źródło: IcelandNews.is

5

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.