Protesty przeciwko TTIP i CETA

Opublikowano: 11.10.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 469

W sobotę 11 października 2014 roku w setkach miast europejskich odbędą się manifestacje przeciwko umowom handlowym UE z USA i innymi krajami, których negocjacje odbywają się w sposób tajny.

Organizacje obywatelskie, naukowcy i aktywiści chcą przeciwstawić się dotychczasowym pracom nad europejsko-amerykańską umowy o wolnym handlu (TTIP), umową handlową negocjowaną pomiędzy Kanadą a Unią Europejską (CETA) oraz porozumieniu w sprawie handlu usługami (TiSA) między grupą krajów rozwijających się. Przeciw TTIP oraz CETA można wyrazić swój sprzeciw również poprzez ogólnoeuropejską petycję. Informacje o wszystkich trzech porozumieniach i mapę protestów znajdziecie tutaj.

Organizacje pozarządowe od lat krytykują brak przejrzystości w pracach nad tymi porozumieniami. Tajny charakter prowadzonych negocjacji uniemożliwia prowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych w sprawie tych umów. A są one konieczne, gdyż negocjowane przepisy mogą mieć negatywny wpływ na europejskie standardy ochrony prywatności, prawa autorskiego i prawa patentowego, prawa pracy, a także ochrony środowiska. Ważnym krokiem w tym kierunku było opublikowanie (nie dalej jak wczoraj) przez Komisję Europejską instrukcji negocjacyjnych z czerwca tego roku. Teraz czas na realne konsultacje.

Źródło: Fundacja Panoptykon


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.