Protesty przeciwko TTIP i CETA

Opublikowano: 11.10.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 242

W sobotę 11 października 2014 roku w setkach miast europejskich odbędą się manifestacje przeciwko umowom handlowym UE z USA i innymi krajami, których negocjacje odbywają się w sposób tajny.

Organizacje obywatelskie, naukowcy i aktywiści chcą przeciwstawić się dotychczasowym pracom nad europejsko-amerykańską umowy o wolnym handlu (TTIP), umową handlową negocjowaną pomiędzy Kanadą a Unią Europejską (CETA) oraz porozumieniu w sprawie handlu usługami (TiSA) między grupą krajów rozwijających się. Przeciw TTIP oraz CETA można wyrazić swój sprzeciw również poprzez ogólnoeuropejską petycję. Informacje o wszystkich trzech porozumieniach i mapę protestów znajdziecie tutaj.

Organizacje pozarządowe od lat krytykują brak przejrzystości w pracach nad tymi porozumieniami. Tajny charakter prowadzonych negocjacji uniemożliwia prowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych w sprawie tych umów. A są one konieczne, gdyż negocjowane przepisy mogą mieć negatywny wpływ na europejskie standardy ochrony prywatności, prawa autorskiego i prawa patentowego, prawa pracy, a także ochrony środowiska. Ważnym krokiem w tym kierunku było opublikowanie (nie dalej jak wczoraj) przez Komisję Europejską instrukcji negocjacyjnych z czerwca tego roku. Teraz czas na realne konsultacje.

Źródło: Fundacja Panoptykon

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o