Protesty przeciwko ograniczeniu wolności zgromadzeń

Opublikowano: 25.12.2014 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 405

Tysiące ludzi wyszło w zeszły weekend na ulice Hiszpanii, aby protestować przeciwko uchwalonej przez parlament „Ustawie o bezpieczeństwie”. Demonstranci zarzucają prawu przeforsowanemu przez prawicową Partię Ludową ograniczanie wolności zgromadzeń.

Manifestacje odbyły się w wielu miejscach w Hiszpanii, a największa miała miejsce w Barcelonie. Ich uczestnicy domagali się cofnięcia nowego prawa, uchwalonego przez izbę niższą parlamentu i popartego jedynie przez deputowanych rządzącej prawicy z Partii Ludowej (Partido Popular). Zarzucają nowej „Ustawie o bezpieczeństwie” ograniczenie wolności zgromadzeń i wypowiedzi.

Przepisy zatwierdzone przez prawicową partię premiera Mariano Rajoya, zakładają wysokie grzywny m.in. za udział w nielegalnych (w tym spontanicznych) demonstracjach i za wypowiedzi mogące „godzić w bezpieczeństwo kraju”. Nawet 600 tys. euro kary grozi za organizację niezgłoszonej władzom manifestacji, która będzie odbywać się przed budynkami „zapewniającymi społeczeństwu podstawowe usługi”. Definicja tego pojęcia jest szeroka i obejmuje zarówno szpitale, jak i siedziby rządu czy parlamentu.

Kary grzywny będą też grozić m.in. za fotografowanie policjantów, jeśli będzie to zagrażało ich bezpieczeństwu oraz za „brak szacunku” dla służb mundurowych. Ustawa ma zacząć obowiązywać w marcu 2015 roku.

Na podstawie: thelocal.es, elmundo.es
Źródło: Autonom


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kuba77 26.12.2014 10:49

    O panie, za rządów Franko(w Partii Ludowej notabene jest sporo sympatyków dla metod i samego Generała) i KK, to dopiero była demokracja w Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.