Protesty przeciwko Chevronowi w Argentynie

Opublikowano: 25.07.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 800

Od 3 czerwca 2013 roku mieszkańcy Żurawlowa i trzech sąsiednich miejscowości na Lubelszczyźnie blokują próby rozpoczęcia prac przez Chevron bez zgody lokalnych mieszkańców. Ich wytrwała postawa spotyka się z ignorancją rządu PO-PSL i urzędników samorządowych.[1] Jednocześnie obecność Chevronu wywołuje coraz większą opozycję w Argentynie.

16 lipca 2013 roku rdzenni mieszkańcy z ludu Mapucze zajęli cztery odwierty naftowe w argentyńskim regionie Vaca Muerta, położonym w południowo-zachodniej prowincji Neuquén. Indianie postanowili w ten sposób zaprotestować przeciwko umowie opiewającej na sumę 1 miliarda dolarów, zawartą między kontrolowaną przez państwo spółką naftową Petrolíferos Yacimientos Fiscales (YPF) a amerykańskim Chevronem z siedzibą w kalifornijskim San Ramon. Umowa otworzyła drogę do odwiertów w okolicznych złożach łupkowych. Według Lefxaru Nawela, członka Konfederacji Mapuczów z regionu Neuquén, pracownicy przyjęli protest ze zrozumieniem i nie stwarzali żadnych problemów.

Mapucze zwracają uwagę, że planowane wiercenia odbędą się przy wykorzystaniu kontrowersyjnej metody szczelinowania hydraulicznego, która może przynieść szkodę lokalnemu środowisku. Co więcej, porozumienie między YPF i Chevronem, zawarto bez uprzedniej konsultacji z miejscowymi wspólnotami, czego wymaga Międzynarodowa Konwencja Organizacji Pracy ILO’169 i Deklaracja ds. Ludów Tubylczych ONZ. Protestujący wyrazili ponadto solidarność z rdzennymi mieszkańcami Ekwadoru, którzy próbują wyegzekwować odszkodowanie w wysokości 18,2 mld dolarów zasądzone w 2011 roku, po tym gdy obecna filia Chevronu, odprowadziła do środowiska w ekwadorskim regionie Oriente kilkadziesiąt miliardów litrów ropy i ropopochodnych ścieków.

Demonstracje towarzyszące podpisaniu umowy między YPF a Chevronem zwróciły uwagę ekologów i działaczy na rzecz praw człowieka w całej Argentynie. Adolfo Pérez Esquivel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1980 roku zauważył, że do tej pory argentyński rząd sprzyjał idei ponownej nacjonalizacji YPF, w celu odzyskania argentyńskiej suwerenności energetycznej. „Ale przez tą zgodę z Chevronem – skarży się Esquivel – my, Argentyńczycy przekazujemy nasze zasoby do Stanów Zjednoczonych” i prowadzimy do konwersji YPF z firmą znaną z wielkich skażeń środowiska.

Protesty przeciwko Chevronowi w Ekwadorze, Argentynie i Polsce, zbiegają się w czasie z zaostrzeniem strategii firmy wobec osób i organizacji krytykujących jej działalność. Po zablokowaniu prac Chevronu w Żurawlowie, przedstawiciele firmy zaczęli mnożyć donosy na demonstrujących rolników.[2] W Stanach Zjednoczonych natomiast, Chevron próbuje uzyskać dostęp do kont e-mail i prywatnej poczty osób zaangażowanych w pozew rdzennych mieszkańców Ekwadoru przeciwko Chevronowi za jego toksyczne dziedzictwo w Amazonii. Pozytywne rozpatrzenie aspiracji Chevronu pozwoli jego przedstawicielom na uzyskanie od Microsoftu dostępu do kont ponad 100 dziennikarzy, prawników i ekologów.[3]

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: infonews.com, mapuexpress.net, ww4report.com, amazonwatch.org
Dla: „Wolnych Mediów

PRZYPISY

[1] Protest mieszkańców Żurawlowa przeciwko inwestycjom koncernu Chevron
http://occupychevron.tumblr.com/

[2] Zarzuty za łupkową blokadę. Chevron przechodzi do ofensywy
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130617/ZAMOSC/130619570
„Sprawa incydentów podczas protestu w Żurawlowie trafi do sądu”
http://www.cire.pl/item,77864,1,0,0,0,0,0,sprawa-incydentow-podczas-protestu-w-zurawlowie-trafi-do-sadu.html

[3] Chevron Cozies Up with Judge, Censors Blog
http://amazonwatch.org/news/2013/0708-chevron-cozies-up-with-judge-censors-blog


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.