Protesty po ścięciu szyickiego opozycjonisty

Opublikowano: 03.01.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 463

Na Bliskim Wschodzie wybuchły protesty po tym, gdy saudyjski reżim ściął znanego szyickiego opozycjonistę. Być może jesteśmy właśnie świadkami rewolucji w Arabii Saudyjskiej.


Reżim wykonał masową egzekucję, zabijając w sumie 48 osób (według innych źródeł 47 – przypis WM). Wśród zabitych znajduje się znany szyicki opozycjonista Nimr al-Nimr, jeden z największych krytyków panującej tam monarchii. Egzekucja zapoczątkowała masowe protesty na Bliskim Wschodzie i otwarcie wzywa się do obalenia reżimu.

MSW Arabii Saudyjskiej podało o wykonaniu kary śmierci na 48 osobach, które oficjalnie oskarżono o “terroryzm”. Egzekucja miała miejsce w piątek, w pierwszy dzień 2016 roku. Skazany na śmierć szejk Nimr al-Nimr brał udział w antyrządowych protestach w 2011 roku. Szyita został zatrzymany między innymi za krytykę władz i nawoływanie do buntu. Jego egzekucję nieraz przekładano w obawie przed reakcją szyickiej społeczności.

Najwyższy duchowny Arabii Saudyjskiej Abdul Aziz bin Abdullah al-Sheikh stwierdził, że kraj okazał w ten sposób miłosierdzie dla skazańców, którzy dzięki temu nie będą już więcej mogli popełniać kolejnych przestępstw. Warto dodać, że Arabia Saudyjska została wybrana na przewodniczącego komitetu ONZ ds. Praw Człowieka.

Irański ajatollah Ali Chamenei porównał saudyjski reżim do Państwa Islamskiego, które również zabija swoich przeciwników, a szyici w wielu krajach na Bliskim Wschodzie rozpoczęli demonstracje. W Bahrajnie doszło nawet do starć z policją, która zaczęła używać gazu łzawiącego, natomiast państwo Saudów wysłało do regionu Qatif kilkaset pojazdów opancerzonych.

Znani szyiccy przywódcy religijni wzywają do otwartej walki z reżimem. Wykonanie egzekucji na szyickim szejku jest na ogół postrzegane jako eliminacja największych krytyków monarchii. Premier Iraku Nouri al-Maliki oświadczył, że jest to początek końca Arabii Saudyjskiej. Iran również zapowiedział iż śmierć Nimr al-Nimra będzie wiązać się z konsekwencjami. Nie można wykluczyć, że wojna w Jemenie przeleje się teraz na Arabię Saudyjską i rzeczywiście doprowadzi do upadku rządów króla Salman ibn Abd al-Aziz as-Sauda.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. irmentruda 03.01.2016 21:15

    naprawde chora jest ta dialektyka w krajach islamskich: poprzez zamordowanie kogos okazuja mu miłosierdzie i i łaske.

  2. agama 03.01.2016 21:50

    sami niech sobie okażą taką łaskę

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.