Protestowali na dachu Kongresu Narodowego

Opublikowano: 18.01.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1009

Dziesiątki rdzennych mieszkańców Brazylii weszło na dach Kongresu Narodowego w stolicy Brazylii, aby zaprotestować przeciwko poprawce do Konstytucji znanej jako PEC 215 (215/2000), która wprowadzi utrudnienia w demarkacji tubylczych terytoriów.

Około 9 rano w środę, 16 grudnia 2015 roku Indianie zgromadzili się z transparentami i śpiewem na ustach, aby potępić inicjatywę prawną, która kosztem suwerenności brazylijskich Indian broni interesów wpływowych przedsiębiorców, farmerów i właścicieli ziemskich. Głównymi adresatami protestu byli członkowie União Democrática Ruralista, środowiska reprezentujące w kongresie interesy posiadaczy ziemskich (ruralista), a także Eduardo Cunha, przewodniczący Izby Deputowanych.

Jesùs z ludu Kambeba w wywiadzie dla portalu G1 powiedział, że „PEC 215 zaszkodzi prawom człowieka, a zwłaszcza ludności tubylczej, w zakresie jej kultury, tożsamości społeczno-gospodarczej, a także ochrony środowiska”. Jego zdaniem proponowane zmiany mają wzmocnić pozycje grup agrobiznesowych, których przedstawiciele stanowiąc dziś zamożną część społeczeństwa, dążą do stania się „milionerami”.

Kacyk Babau z ludu Tupinamba w wypowiedzi dla agencji Efe podkreślił, że demonstracja odrzuca wszystkie koncepcje, które naruszają prawa rdzennych mieszkańców. Problemy z jakimi zmagają się Indianie przypisuje on „skorumpowanym politykom, którzy nie posiadając moralności, powodują kryzys instytucjonalny w kraju”.

27 października 2015 roku specjalna komisja izby reprezentantów zatwierdziła projekt PEC 215/2000, w którym prawo demarkacji rdzennych terytoriów zostaje scedowane na Kongres Narodowy. Obecnie te zadanie jest wykonywane przez ministerstwo sprawiedliwości, które swoje zarządzenia podejmuje na podstawie wcześniejszych kwalifikacji i badań antropologicznych prowadzonych przez FUNAI, rządową organizację ds. Indian. Indianie w całej Brazylii oponują przeciwko tym regulacjom od samego początku, jak tylko znalazły się one na porządku dziennym posiedzeń brazylijskich izb ustawodawczych. W przeprowadzonych na przestrzeni ostatniego półtora roku akcjach i demonstracjach, w stolicy Brazylii i na prowincji, brały udział dziesiątki tysięcy ludzi.

Zaledwie sześć dni wcześniej, w czwartek 10 grudnia, Indianie Xerente, Apinajé, Krahô, Ava-Canoeiro, Kanela i Karajá zamknęli drogę prowadzącą do pałacu prezydenckiego, protestując przeciwko PEC 215 i projektowi Matopiba. Niektórzy z protestujących leżeli na asfalcie, podczas gdy pozostali trzymali transparenty i wykonywali rytualne tańce. Podczas gdy ulica była zablokowana, Indianie przekazywali kierowcom i przechodniom dokument wyjaśniający przyczyny mobilizacji ludności tubylczej w Brasilii. Tą samą deklaracje złożono także w Pałacu Prezydenckim.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: servindi.orgcimi.org.br
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.