Protest w obronie Piotra Ikonowicza

W sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa został dziś złożony wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku w sprawie Piotra Ikonowicza (na zdjęciu, Sygn. akt 3K827/02).

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej apeluje o dzwonienie do sądu aby domagać się jak najszybszego rozpatrzenia wniosku: Sekretariat wiceprezesa sądu (22) 831 42 77, Przewodniczący III wydziału karnego (22) 501 97 02, Kierownik Sekretariatu III Wydziału Karnego (22) 501 97 94. Sąd może twierdzić, że nie jest właściwym do rozpatrzenia, jednak chodzi o wydany przez niego wyrok, co w opinii prawników oznacza, że może wniosek rozpatrzyć.

Około 60 osób demonstrowało 30 października pod warszawskim więzieniem przeciwko aresztowaniu Piotra Ikonowicza z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Ikonowicz został zatrzymany tego samego dnia rano i przewieziony do więzienia w celu odbycia kary 90 dni pozbawienia wolności. W proteście brała udział Agata Nosal-Ikonowicz żona zatrzymanego, również działaczka KSS. Pojawili się członkowie różnych organizacji lokatorskich i społecznych. Skandowano „Wolność dla Ikonowicza!” oraz „Uwolnić Piotra, zamknąć rząd!”.

Andrzej Smosarski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów opowiedział zebranym o blokadzie eksmisji podczas której rzekomo Piotr Ikonowicz miał napaść na kamienicznika. Powiedział, że poszkodowany kamienicznik twierdził, że był bity przez dziesięć minut, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń, a następnie spokojnie przeszedł koło sprawców pobicia i zawiadomił o zdarzeniu policję. Po tym gdy sędzia zadając pytania ośmieszył poszkodowanego doszło do zmiany składu sędziowskiego.

Anna Grodzka posłanka Twojego Ruchu powiedziała o projekcie ustawy o ochronie lokatorów, który przygotowała wspólnie z KSS, a który zostanie wkrótce przedstawiony.

Filip Ilkowski z Pracowniczej Demokracji nazwał skazanie Ikonowicza skandalem, pokazującym, że w Polsce prawo broni bogatych przed biednymi.

Zebrani oprócz zwolnienia Ikonowicza z więzienia domagali się pięcioletniego moratorium na eksmisje do pomieszczeń tymczasowych, tak aby w tym czasie można było zmienić prawo chroniące lokatorów.

Na godzinę 13.00 w sobotę 2 listopada zapowiedziany został kolejny protest, który odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu, przed pałacem prezydenckim.

Tymczasem pod więzieniem, w którym wyrok odbywa Piotr Ikonowicz pojawiło się miasteczko namiotowe, w którym przebywają członkowie KSS. Żona więźnia Agata Nosal-Ikonowicz rozpoczęła głodówkę przeciwko prześladowaniom za działalność lokatorską.

Autor: Piotr Ciszewski
Źródło: Lewica