Protest w Izraelu przeciwko Benjaminowi Netanjahu

Polityka stosowana przez władze w Izraelu wywołuje oburzenie w wielu krajach świata, również w samym Izraelu. Tysiące mieszkańców tego kraju wyszło w sobotę wieczorem na ulicę aby wyrazić swój sprzeciw wobec stosowanej przez państwo agresywnej polityki.

Organizacja pozarządowa „Milion Rąk” zorganizowała masowy protest na placu Icchaka Rabina. Według policji, na miejsce przybyło aż 40 tysięcy osób. Mieszkańcy protestowali przeciwko Benjaminowi Netanjahu, który udał się niedawno do Stanów Zjednoczonych i wykorzystywał irański program nuklearny do nadchodzących wyborów.

Demonstranci domagali się między innymi aby Izrael podpisał porozumienie z Palestyną, które zakłada utworzenie dwóch odrębnych państw, oraz zmniejszył koszty utrzymania. Kolejnym postulatem jest odejście obecnego premiera Benjamina Netanjahu. Były szef Mossadu, Meir Dagan, również wziął udział w marszu i krytykował premiera między innymi za to że wystąpił ostatnio przed amerykańskim kongresem.

W innym proteście blisko trzydzieści osób, w tym głównie palestyńskich kobiet, zostało rannych po tym jak ich marsz zaatakowały izraelskie służby. Wojskowi do rozpędzenia pokojowej manifestacji użyli gumowych kul, granatów ogłuszających i gazu.

Manifestację zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, a jej organizatorzy przypominali, iż w izraelskich więzieniach dalej przetrzymywanych jest 20 kobiet, a jedna z nich znajduje się w areszcie już osiemnaście lat. Demonstracja złożona przede wszystkim z kobiet i liderów niektórych palestyńskich partii politycznych, wyruszyła z obozu dla uchodźców Qalandiya, a następnie dotarła do punktu kontrolnego pomiędzy Jerozolimą a Ramallah.

Gdy pokojowa manifestacja blisko tysiąca osób zbliżyła się do miejsca docelowego, izraelscy żołnierze zabarykadowali się za płotem i zaatakowali gazem pieprzowym kobiety oraz dziennikarzy. Gdy nie przyniosło to efektu, Izraelczycy użyli paralizatorów, gumowych kul, granatów ogłuszających i gazu łzawiącego.

W wyniku interwencji rannych zostało blisko 30 osób, a 14 z nich wymagało hospitalizacji.

Autorstwo: John Moll (1-3), red. A (4-7)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Autonom
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”