Protest przed kancelarią premiera

Opublikowano: 26.08.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 686

Wczoraj o godzinie 11.00 przed kancelarią premiera Donalda Tuska w warszawskich Alejach Ujazdowskich zebrali się aktywiści i samorządowcy z ogólnopolskiej Koalicji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE, protestujący przeciwko budowie nowych kopalni węgla brunatnego na terenie Dolnego Śląska i województw: lubuskiego i łódzkiego.

Uczestnicy protestu złożyli na ręce premiera list otwarty, w którym sprzeciwiają się planowanemu na koniec sierpnia przyjęciu przez rząd Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Kraju 2030, ignorującej wyniki konsultacji społecznych i rezultaty gminnych referendów, przeprowadzonych na terenach zagrożonych budową nowych kopalni odkrywkowych.

Koalicja”Rozwój TAK – Odkrywki NIE” z udziałem przedstawicieli organizacji ekologicznych i samorządowców kilkudziesięciu polskich gmin, zagrożonych przez budowę nowych kopalni odkrywkowych zawiązała się na początku tego roku pod auspicjami organizacji Greenpeace w celu wspólnej obrony terenów przeznaczonych przez rząd pod niechciane inwestycje w górnictwo węgla brunatnego. Bezpośrednim impulsem do powstania organizacji była potrzeba koordynacji lokalnych protestów w obliczu zamierzeń i poczynań rządu.

Jak wynika z prezentacji, przedstawionej przez przewodniczącą Koalicji wójt gminy Lubin podczas obozu klimatycznego w Janschwalde, władze krajowe, pomimo sprzeciwu mieszkańców terenów, na których mają powstać nowe odkrywki i lokalnych samorządów za wszelką cenę dążą do budowy nowych kopalń. Wyniki lokalnych referendów w tej sprawie są systematycznie ignorowane, tak jak w przypadku samorządowego referendum w gminie Lubin w roku 2009, którego niekorzystne dla odkrywki wyniki nie zostały do dziś, pomimo zapisanego w prawie obowiązku, oficjalnie uznane przez rząd w Warszawie. Uchwalone w tym roku przez rządzącą koalicję nowe prawo górnicze znacznie ogranicza możliwości lokalnych samorządów i mieszkańców zagrożonych przez kopalnie gmin do blokowania podobnych inwestycji, zakazując bezterminowo wszelkich inwestycji na terenach tak zwanych “strategicznych złóż węgla” i wprowadzając drakońskie przepisy, umożliwiające eksmisję mieszkańców przeznaczonych pod budowę terenów po dwóch miesiącach od powiadomienia ich o inwestycji. Koncepcja Zagospodarowania Przestrzennego Kraju 2030, jaka pod koniec miesiąca ma zostać przyjęta przez rząd przypieczętowuje ostatecznie los mieszkańców gmin, na których występują złoża węgla brunatnego określając, które z nich będą eksploatowane pomimo protestów i wyniku lokalnych referendów.

Poparcie dla protestu oraz celów Koalicji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE” tj. powstrzymania planów budowy nowych kopalń węgla brunatnego w Polsce zadeklarowała niemiecka gmina Schenkendöbern k. Gubina/Guben (Brandenburgia), również zagrożona oddziaływaniem planowanych w Polsce kopalń węgla brunatnego. Przedstawiciel tej gminy, Andreas Stahlberg, wziął udział w dzisiejszym proteście.

Źródło: Czarny Sztandar


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.