Protest przeciwko sprzedaży helikopterów

Opublikowano: 17.04.2012 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 662

Dziewięćdziesiąt organizacji z siedzibami w czternastu różnych krajach, wezwało amerykański rząd i Kongres do zablokowania sprzedaży helikopterów szturmowych na użytek indonezyjskiej armii. Apelująca koalicja przestrzega, że transfer śmigłowców przyczyni się do eskalacji konfliktów w Indonezji, w tym zwłaszcza w Papui Zachodniej.

Pismo wystosowano po tym jak wiceminister obrony Indonezji, Sjafrie Sjamsoeddin powiedział agencji prasowej Antara, że indonezyjski rząd zamierza kupić osiem śmigłowców AH-64 od Stanów Zjednoczonych.

W treści listu protestujących organizacji czytamy:

„Jako organizacje zainteresowane prawami człowieka w Indonezji i Papui Zachodniej, piszemy, by skłonić rząd USA i Kongres, by te nie dopuściły do sprzedaży helikopterów AH-64 Apache na użytek indonezyjskiej armii (TNI). Dostarczenie tych śmigłowców może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla papuaskich cywilów, którzy są celem morderczych ataku TNI od wielu lat”.

„Sprzedaż tego rodzaju broni dla TNI – mając na uwadze długą historię lekceważenia ofiar cywilnych, korupcji, łamania praw człowieka i bezkarności w Timorze Wschodnim, Aceh i w innych regionach – tylko zwiększy cierpienia papuaskiej populacji”

Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na rolę jaką odgrywają śmigłowce podczas akcji militarnych w Papui Zachodniej: w regionie Central Highlands „domy zostały zniszczone wraz z kościołami i budynkami użyteczności publicznej. Te ataki, prowadzone rzekomo w celu wyeliminowania słabo uzbrojonego papuaskiego ruchu oporu, zmuszają niewinnych mieszkańców do opuszczania własnych domów. Papuascy cywile uciekają przed atakami do okolicznych wsi lub lasów, gdzie wielu, odciętych od swoich ogrodów, schronienia i opieki medycznej, wkrótce umiera”.

Tylko na przestrzeni grudnia 2011 r. oraz stycznia 2012 roku podczas operacji militarnej w Paniai, indonezyjskie wojsko zniszczyło co najmniej 27 papuaskich wiosek a ponad 10 tysięcy cywilów zostało zmuszonych do ucieczki.

Trwające przygotowania do sprzedaży helikopterów Apache AH-64, zdają się być dalszą konsekwencją deklaracji byłego sekretarza obrony USA, Roberta Gatesa, który w lipcu 2010 roku ogłosił wznowienie pełnej współpracy militarnej z Dżakartą, wygaszonej przed kilkunastoma laty po zbrodniach jakich dopuściła się indonezyjska armia w Timorze Wschodnim.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: etan.org, westpapuamedia.info, www.freewestpapua.cz
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Il 17.04.2012 12:56

    Indonezyjska polonia również powinna pomóc Papuasom.

    Możecie powiadomić ją o proteście:
    http://polonia.mirexsj.com/kontakt.html

    Część polonii to niestety współpracownicy karteli militarnych.

    W artykule i w proteście wyraz “broń” powinien być zastąpiony wyrazem “militaria”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.