Protest przeciwko ekstradycji Juliana Assange’a

Opublikowano: 08.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1149

W Australii odbył się dzisiaj protest przeciwko ekstradycji Juliana Assange’a do USA. Jak widać na nagraniu wideo po polskiej fladze, wzięli w nim udział również Polacy.

W Londynie planowany jest dzisiaj podobny protest w okolicach Westminster Bridge. 4000 osób wyraziło chęć utworzenia „łańcucha” przed Parlamentem.

Julian Assange, założyciel portalu „WikiLeaks”, ma zostać w USA skazany na karę 174 lat więzienia, za – jak twierdzą wspierające go organizacje ochrony praw człowieka – ujawnianie zbrodni wojennych Stanów Zjednoczonych.

Aktywiści tych organizacji zwracają uwagę, że Julian Assange, jako dziennikarz dochodzeniowy, miał prawo do ujawniania istotnych dla społeczeństwa informacji a jego skazanie godzi w przyszłość dziennikarstwa śledczego. Dziennikarstwo śledcze kieruje się własnymi zasadami dochodzenia prawdy i zawsze powinien być rozważany zysk społeczny pozyskanych informacji, który może stać w sprzeczności z interesem rządzących. Przez takie wyroki społeczeństwo traci ważny element samoobrony i chociaż nikt nie powinien łamać prawa, istnieje zasada obrony koniecznej, która powinna mieć zastosowanie w ważnych społecznie sprawach dziennikarskich.

Z taką opinią nie zgadzają się wrogowie Assange’a, którzy chcą, aby traktowano go jako terrorystę.

Julian Assange ujawnił tysiące dokumentów, często tajnych, sygnalizując łamanie prawa w wielu krajach, często na najwyższych szczeblach władzy. Ujawnił m.in. korespondencję wysokich urzędników komunistycznych nt. masakry na placu Tian’anmen w Chinach i otrzymał nagrodę Amnesty International Media Award. Opublikował prawie 100 tysięcy dokumentów wojskowych dotyczących wojny w Afganistanie podając po raz pierwszy prawdziwe straty wśród ludności cywilnej. Przedstawiały one szczegółowo m.in. polski ostrzał wioski Nangar Khel czy niemieckie bombardowanie w Kunduz. Assange ujawnił prawie 400 tysięcy dokumentów na temat wojny w Iraku.

W 2017 roku odtajniony raport wywiadu USA ukazał, że Assange i „Wikileaks” były elementem wyrafinowanej kampanii wojennej przeciwko Stanom Zjednoczonym zorganizowanym przez Rosję. Julian Assange miał duży wpływ na wynik wyborów prezydenckich w USA ujawniając kompromitujące maile Johna Podesty, szefa kampanii Hilary Clinton. Wielu specjalistów do spraw bezpieczeństwa twierdzi, że dane te pozyskane zostały przez hackerów powiązanych z rosyjskimi agencjami wywiadowczymi, choć Assange temu zaprzeczył.

Z protestem przeciwko ekstradycji Assange’a związanych jest 16 organizacji, wśród których są Reportes Without Borders i National Union of Journalists. Zwróciły się one do nowej minister Home Office’u Suelli Braverman z prośbą o spotkanie i zajęcie się sprawą zapobiegnięcia deportacji Assange’a.

Wideo: YouTube.com
Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.