Protest prawników przeciwko Sarkozy’emu

Opublikowano: 09.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 270

FRANCJA. We Francji rozszerza się protest środowiska prawniczego, które jest oburzone krytyką ze strony prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. W następstwie protestów 8 lutego w kilkudziesięciu sądach odwołano rozprawy. Trwający od 4 lutego protest sędziów, adwokatów i innych pracowników sądownictwa objął już wiele miast, m.in. Nantes, Lyon i Bordeaux. Przełożono tam zaplanowane na ten tydzień rozprawy z wyjątkiem tych, które muszą odbyć się w trybie pilnym. Według agencji Agence France-Press, we wtorek rano strajk objął około 50 sądów, a w 30 innych, w tym w Paryżu, tego samego dnia odbywają się walne zebrania w sprawie przyłączenia się do tego protestu.

Pracownicy sądownictwa są oburzeni wypowiedzianymi 3 lutego słowami francuskiego prezydenta, w których napiętnował “poważne niedomagania” w wymiarze sprawiedliwości i policji. “Błędem” nazwał wypuszczenie na wolność wielokrotnego recydywisty Tony’ego Meilhona, który jest głównym podejrzanym o porwanie i zamordowanie 18-letniej Laetitii w Pornic (zachodnia Francja). Odnalezienie zwłok młodej kobiety zbulwersowało kilka dni temu całą Francję. Wypowiedź szefa państwa wywołała natychmiast oburzenie sędziów, którzy podkreślają, że szef państwa już nie po raz pierwszy ingeruje w ich pracę i podważa ich kompetencje.

Premier Francois Fillon określił reakcję sędziów jako “przesadną” i wezwał ich do “odpowiedzialności”. W jego przekonaniu, ta rewolta nie zostanie zrozumiana przez Francuzów. Jego słowa nie uspokoiły jednak pracowników wymiaru sprawiedliwości. Na 10 lutego związki zawodowe sądownictwa zapowiedziały manifestacje w całym kraju. Domagają się zaprzestania przez prezydenta Sarkozy’ego bezpodstawnych, w ich przekonaniu, “oskarżeń” pod adresem sądownictwa i organów ścigania. Do czwartkowych demonstracji mogą także dołączyć policjanci, którzy podobnie jak prawnicy poczuli się dotknięci krytyką ze strony prezydenta.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Gdyby w Polsce protestowano za każdym razem, gdy obrażą kogoś politycy – ludzie mieszkaliby praktycznie na ulicach.