Protest klimatyczny w dniu ciszy wyborczej

Opublikowano: 13.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 576

Pod hasłem „Klimat ponad podziałami” w dniu ciszy wyborczej protestowali aktywistki i aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. „Niezależnie kto wygra wybory – oczekujemy odważnych działań i ambitnej polityki klimatycznej” – apelowali pod Pałacem Prezydenckim. Na filmie niżej wystąpienie w Białymstoku z 11 lipca 2020 r.

Kilkanaścioro młodych ludzi w Warszawie i kolejne grupy aktywistów i aktywistek MSK, Extinction Rebellion oraz Earth Strike w Białymstoku, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie zebrały się 11 lipca, by przypomnieć o sprawie zmian klimatycznych na świecie. Jak akcentowali, temat nie przestał być aktualny, chociaż odsunęła go w cień pandemia koronawirusa, a w Polsce również wybory prezydenckie.

„Nauka stawia nam jednoznaczne cele, a kryzys klimatyczny się napędza i jedynie wspólnymi działaniami możemy sprostać temu wyzwaniu. Najbliższe lata zaważą na tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Unia Europejska musi zredukować swoje emisje gazów cieplarnianych o 65 proc. do 2030 roku – bez tego procesy zachodzące w naturze staną się nieodwracalne i wszyscy odczujemy ich katastrofalne skutki” – tak organizatorzy zgromadzeń przedstawili swoje postulaty w notce przesłanej do mediów.

„Jestem kobietą, walczę o klimat”, „Jestem mężczyzną, walczę o klimat”, „Duże miasto, walczę o klimat”, „Małe miasto, walczę o klimat” – za pomocą takich zestawień transparentów uczestnicy i uczestniczki protestu przypominali, że zmiany w przyrodzie uderzą w każdego, niezależnie od poglądów, płci, miejsca zamieszkania i innych indywidualnych cech. Główne hasło protestu, „Klimat ponad podziałami”, miało wzywać do jednoczenia się w tej sprawie także niezależnie od tego, jaki odda się głos w wyborach 12 lipca.

„Walka z pandemią jest idealnym przykładem takiego zjawiska – w trosce o siebie, swoją rodzinę i przyjaciół, zostaliśmy w naszych domach. Dlatego tak niezbędne jest połączenie naszych sił w przeciwdziałaniu katastrofie klimatycznej, nie zważając na poróżniające nas przyziemne rzeczy i tematy, a nawet poważne poglądy” — tłumaczy Łucja Kudła, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o