Protest i policyjne represje u ambasadora Turcji

Opublikowano: 25.01.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 463

Brutalne działania polskiej policji i tureckich służb bezpieczeństwa były reakcją na zorganizowaną przez związkowców z Inicjatywy Pracowniczej akcję solidarnościową z prześladowaną przez Ankarę ludnością kurdyjską.

Zdarzenie miało miejsce podczas wystąpienia ustępującego ambasadora Turcji w Polsce Yusufua Ziya Özcana. Od początku na miejscu byli działacze Inicjatywy Pracowniczej wspierani przez aktywistów warszawskich skłotów. “Jego ekscelencja przez ponad dwa kwadranse rozwodził się na temat silnych więzi łączących oba kraje, stale rosnącego bilansu handlowego oraz anegdotycznych różnic kulturowych. Ani słowem nie zająknął się jednak na temat politycznej i humanitarnej sytuacji w północnym Kurdystanie, gdzie od listopadowych wyborów wojsko i policja nasiliły brutalne pacyfikacje miejscowej ludności” – czytamy w relacji na stronie stołecznej Inicjatywy Pracowniczej na “Facebooku”.

Aktywiści rozpoczęli swój protest rozwijając transparent z hasłem „Kurdowie i Kurdyjki nie są same”. Spotkali się z błyskawiczną reakcją służb porządkowych. „Zostaliśmy fizycznie zaatakowani przez pracowników ambasady (w tym turecką służbę bezpieczeństwa) i polskich policjantów”. Według relacji jednego z uczestników zajścia „szczególną gorliwością w atakowaniu pokojowych demonstrantów odznaczył się pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego – opiekun koła turkologicznego, dr hab. Öztürk Emiroğlu”.

Mimo wysiłków służb porządkowych, uczestnikom akcji udało się rozdać kilkadziesiąt ulotek informujące o zbrodniczej polityce rządu Ahmeta Davutoglu. Skandowali również hasło „Wolny Kurdystan, terrorysta Erdogan” (Recep Tayyip Erdogan – prezydent Turcji – przyp. red.). Po trwającej kilkanaście minut awanturze, aktywiści zostali wypchnięci z sali wykładowej, a po chwili otoczeni przez polskich mundurowych, którzy przetrzymywali ich przez ponad godzinę. Ostatecznie jednak nikt nie został zatrzymany.

Członkowie Inicjatywy Pracowniczej solidaryzują się z walczącymi o autonomię Kurdami i zapowiadają kolejne akcję wymierzone w tureckich oprawców. „Całe wysiłki sił polskiej policji, tureckiej bezpieki i pracowników ambasady są jednak daremne. Prawda o autorytarnym charakterze reżimu Erdogana i o rzezi trwającej w Kurdystanie staje się coraz bardziej znana i nic nie zagłuszy okrzyku naszej solidarności” – czytamy w ich oświadczeniu.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. malpa7 25.01.2016 22:16

    Niestety w “wolnym polaczkowie”jest to temat TABU.Jak można zaprzeczać ,że takie wzory DEMOKRACJI ,jak tURCJA ,aRABIA sAUDYJSKA są wzorem dla całego świata.Przecież nawet kolebka usa się z nimi przyjaźni.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.