Protest drwali w Szczecinie

Opublikowano: 03.09.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 675

W stolicy województwa zachodniopomorskiego demonstrowali pracownicy leśni, zatrudnieni w zewnętrznych firmach. Pod siedzibą miejscowej dyrekcji Lasów Państwowych domagali się m.in. wprowadzenia kontroli stawek u podwykonawców, a także ukrócenia procederu przyznawania zleceń dużym firmom, które ich zdaniem niszczą lokalne rynki pracy.

Do Szczecina przybyło łącznie ok. 2 tys. osób, głównie drwale i pilarze. Na miejscu byli obecni również właściciele drobnych przedsiębiorstw, które obecnie tracą kontrakty na rzecz wielkich firm, które wygrywają kolejne przetargi oferując niskie stawki, a następnie poszukują oszczędności zaniżając płace swoich pracownikom. Protest zakończył się pod siedzibą Lasów Państwowych, gdzie delegacja demonstrantów spotkała się z zastępcami dyrektora tej instytucji. Na czele pochodu widoczna była kukła leśniczego z banerem „Pan naszej egzystencji”. Było to odniesienie do pogarszającej się sytuacji lokalnych pracowników leśnych, którzy coraz częściej zostają pozbawiani zleceń.

Uczestnicy protestu skierowali do dyrekcji petycje, w której domagają się m.in. „stosowania uczciwej stawki, umożliwiającej legalne zatrudnienie; uczciwego kosztorysowania prac leśnych; podjęcia działań mających na celu likwidację szarej strefy w usługach leśnych oraz przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji na rynku usług leśnych”.

Na przybycie pracowników leśnych był przygotowany dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Witold Koss. Na stronie internetowej instytucji błyskawicznie pojawił się komunikat, w ktorym czytamy m.in. że: „w liście od przedsiębiorców leśnych znalazły się słuszne postulaty, takie jak likwidacja szarej strefy i nieuczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców”. „Niestety petycja zawiera wiele stwierdzeń nieprawdziwych lub wręcz pomówień” – podkreślił Koss.

Jednym z najważniejszych problemów, na jakie wskazują pracownicy leśni jest korzystanie przez Lasy Państwowe na coraz szerszą skalę z tzw. pakietów specjalistycznych, czyli usług dużych, wyspecjalizowanych koncerów, które biją na głowę mniejsze firmy dzięki posiadaniu nowoczesnego sprzętu do wycinki drzew. – To niszczenie lokalnych miejsc pracy. W tym roku, w części nadleśnictw podległych szczecińskiej dyrekcji nawet 40 proc. drzew było wyciętych w pakietach; w planach na przyszły rok są nadleśnictwa, w których szacuje się, że będzie to nawet 50 proc. drzew – argumentuje w rozmowie z PAP Robert Gruszka, przewodniczący komitetu protestacyjnego, który zwraca również uwagę, że duże firmy zaniżają stawki swoim pracowników, którzy coraz częściej pracują na czarno. – 90 proc. naszych pracowników to ludzie z terenów popegeerowskich, gdzie panuje duże bezrobocie. Jeśli my ich nie zatrudnimy przy pracach w lesie, nie znajdą nigdzie pracy – dodaje Gruszka.

Według danych podanych przez komitet protestacyjny, w zachodniopomorskim w zewnętrznych firmach świadczących usługi dla Lasów Państwowych jest zatrudnionych 8-10 tys. ludzi, a w całej Polsce – około 60 tys.

Uczestnicy protestu zapowiedzieli, że jeśli ich postulaty nie spotkają się ze zrozumieniem regionalnych władz państwowej instytucji, kolejny protest drwali – jak zapowiadają – kilkukrotnie liczniejszy, odbędzie się 16 października w Warszawie.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.