Propozycja Rosji mogła powstrzymać wojnę w Syrii

Opublikowano: 22.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 448

Gdyby państwa Zachodu nie zignorowały Rosji, być może nie doszłoby do tragedii w Syrii – twierdzi laureat nagrody Nobla, fiński negocjator Martti Ahtisaari. Pochłaniającą coraz więcej ofiar wojnę domową można było zakończyć już w 2012 roku – uważa Ahtisaari. Pozwoliłoby to również uniknąć fali uchodźców i związanych z nią dramatów – uważa noblista.

W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Guardian” Ahtisaari opisuje rozmowy dyplomatyczne, w których brał udział trzy lata temu. Rosja przedstawiła wówczas propozycję układu pokojowego. Plan ten zakładał m.in. odsunięcie od władzy Baszara al-Assada.

W lutym 2012 r. wysłannicy pięciu państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkali się, by omówić możliwości zakończenia syryjskiego kryzysu.

Według fińskiego negocjatora, podczas tych rokowań ambasador Rosji Witalij Czurkin przedstawił plan, który zakładał między innymi nakłonienie Assada do oddania władzy. Byłoby to możliwe przy odpowiednim wsparciu negocjacji pokojowych, które już wcześniej rozpoczęły się między opozycją a władzą w Damaszku.

Jak podaje portal Onet.pl, USA, Wielka Brytania i Francja tak mocno wierzyły w zbliżający się upadek prezydenta Syrii, że zignorowały rosyjskie propozycje. “To była szansa, którą zaprzepaściliśmy w 2012 roku” – powiedział Ahtisaari.

Według niego podczas prywatnej rozmowy ambasador Czurkin w trzech punktach wymienił podstawy planu. Po pierwsze, nie należało przekazywać broni syryjskiej opozycji. Po drugie, trzeba było wspierać dialog między Assadem i opozycją. Po trzecie, Zachód powinien był znaleźć elegancki sposób na skłonienie Assada do ustąpienia.

Rosyjski ambasador nie chciał skomentować tej wypowiedzi.

Dla wszystkich obserwatorów oczywistym jest, że priorytetem Zachodu było odsunięcie od władzy Baszara al-Assada. Był to jedyny plan, jaki miały wobec Syrii państwa koalicji. Na tym jednym założeniu oparto całą strategię, która w efekcie doprowadziła do wojny domowej i niespotykanego dotychczas exodusu ludności cywilnej.

Martti Ahtisaari został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 10 października 2008 „za doniosłe działania w celu rozwiązania konfliktów międzynarodowych, które podejmował na kilku kontynentach i przez ponad trzy dziesięciolecia” – między innymi w Kosowie, Namibii i Aceh.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. agama 22.09.2015 10:34

  żeby nie odporność Putina na ciągłe prowokacje i machinacje USA i posłusznej UE, to już dawno mielibyśmy wojnę światową. Tyle dobrego należy mu przyznać.

 2. mr_craftsman 22.09.2015 18:55

  trudno uwierzyć, bo w zasadzie każdy, poza UE, zyskuje na upadku Syrii.

  USA, Rosja, islamscy Saudowie, Izrael, nawet Turcja – bo może sobie bezkarnie postrzelać do Kurdów walczących z ISIS.

  UE zaś obrała kurs na marksistowską autodestrukcję

 3. sbv 22.09.2015 20:55

  Ja bym raczej powiedział “żydowscy saudowie”. Poza tym wszystko prawda.

 4. dagome12345 22.09.2015 21:05

  “””To była szansa, którą zaprzepaściliśmy w 2012 roku” – powiedział Ahtisaari.”””- Śmiechu warte.
  Wojna w Syrii ma trwać ….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.