Propen na Tytanie

Opublikowano: 02.10.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 742

Sonda Cassini odkryła na Tytanie propen. To pierwszy przypadek odkrycia poza Ziemią związku, który wchodzi w skład tworzyw sztucznych. Propen wykorzystywany jest m.in. do produkowania pojemników na żywność czy zderzaków samochodowych. Niewielka ilość tego związku została zidentyfkowana przez Composite Infrared Spectrometer (CIRS) w dolnych warstwach atmosfery Tytana. Instrument ten mierzy światło podczerwone (ciepło) emitowane przez Saturna i jego księżyce.

“Na co dzień jesteśmy otoczeni propenem połączonym w długie łańcuchy zwane polipropylenem” – mówi Conor Nixon, główny autor artykułu, w którym poinformowano o odkryciu.

Już w roku 1980 sonda Voyager 1 przelatując w pobliżu Tytana zaobserwowała w jego atmosferze wiele węglowodorów. Na Tytanie węglowodory tworzą się, gdy dochodzi do rozpadu metanu pod wpływem światła słonecznego. Uwolnione fragmenty łączą się w cząsteczki zawierające dwa, trzy i więcej atomów węgla. Voyager zidentyfikował wszystkie związki zawierające jeden i dwa atomy węgla. Spośród tych, w skład których wchodzą trzy atomy udało się wówczas rozpoznać najcięższy z nich, czyli propan, oraz najlżejszy – propyn. Nierozpoznane pozostały te o pośredniej wadze.

Urządzenie CIRS obserwuje gaz świecący w dolnych warstwach atmosfery i rozpoznaje różne związki po ich unikatowej charakterystyce cieplnej. Najtrudniejszym zadaniem jest odróżnienie jednej sygnatury od innej. “Pomiary były bardzo trudne, ponieważ słaba sygnatura propenu była otoczona znacznie silniejszymi sygnaturami pokrewnych związków chemicznych. Ten sukces pozwala nam wierzyć, że znajdziemy kolejne związki chemiczne ukryte w atmosferze Tytana” – powiedział Michael Flasar główny naukowiec odpowiedzialny za CIRS.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. awkward 03.10.2013 21:25

    Fakt, że jako gatunek jesteśmy na takim etapie rozwoju, gdzie powyższe ekscytuje naszych “naukowców”, jest dla mnie osobiście smutne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.