Prokuratura umorzyła śledztwo smoleńskie

Opublikowano: 25.09.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 451

Ponownie umorzono śledztwo ws. organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska – ogłosiła prokuratura, stwierdzając, że urzędnicy państwowi nie dopuścili się przestępstwa przy organizacji wizyty śp. Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku.

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące czynów funkcjonariuszy publicznych, polegających na niedopełnieniu obowiązków służbowych, które dotyczyły czynności realizowanych przez m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie przed 10 kwietnia 2010 r.

Oznacza to, że Donald Tusk, Radosław Sikorski i jego podwładni, Bogdan Klich, Tomasz Arabski, kierownictwo Biura Ochrony Rządu i inni pozostaną na razie bezkarni.

Rzeczniczka prokuratury prok. Renata Mazur poinformowała, że postępowanie umorzono 20 września z braku znamion przestępstwa. Decyzja prokuratury jest nieprawomocna.

Po raz pierwszy śledztwo w cywilnym wątku katastrofy smoleńskiej praska prokuratura umorzyła w czerwcu 2012 r. Śledczy tłumaczyli wówczas, że “zabrakło wszystkich elementów, które muszą być”, aby stwierdzono popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków; w tym przypadku – godzenia w dobro powszechne i dobro instytucji państwowych. Prokuratura uznała wtedy, że nie ma nikogo, kto mógłby tą decyzję zaskarżyć, bo nikt w tej sprawie nie ma statusu pokrzywdzonego.

W marcu br. stołeczny sąd – po rozpatrzeniu zażalenia bliskich prezydenta Lecha Kaczyńskiego – nakazał jednak wznowić śledztwo. Sąd wskazał wtedy, że podjęcie przez prokuraturę prawidłowej decyzji będzie możliwe dopiero po dopuszczeniu do udziału w postępowaniu wszystkich pokrzywdzonych i rozpatrzeniu ewentualnych wniosków dowodowych, które oni złożą. Po wznowieniu śledztwa prokuratura ustaliła w sumie 382 pokrzywdzonych; złożyli oni jeden wniosek dowodowy, który prokurator zrealizował.

Autor: wg
Źródło: Niezależna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Jarek dojdzie do władzy to szybko sie winni znajdą :-)

W.W.
Użytkownik
W.W.

Słusznie.
P. Kaczyński leciał w ramach kampanii wyborczej a nie jako prezydent.

WW

elmo205
Użytkownik

zmienili wartości w GPS, i stworzyli mgłę, żołnierzyki USA

goldencja
Użytkownik
goldencja

@kret, ja to się w ogóle dziwię czemu oni robią dochodzenie. Jak można kwestionować wolę bożą, no jak? ;)