Prokuratura bada analizy prof. Biniendy

Opublikowano: 02.02.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 483

Analiza przygotowana przez prof. Wiesława Biniendę oraz prof. Krzysztofa Nowaczyka, pokazująca przebieg katastrofy smoleńskiej została włączona do materiału dowodowego śledztwa ws. katastrofy – informuje portal Stefczyk.info rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk. Zbigniew Rzepa.

W odpowiedzi na naszego maila wojskowy zapewnia, że „wszystkie materiały, które w toku śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej pozyskuje Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie są na bieżąco przekazywane, powołanemu przez prokuraturę w dniu 3 sierpnia 2011 r., zespołowi biegłych, który ma wydać kompleksową opinię dotyczącą okoliczności, przyczyn i przebiegu katastrofy samolotu TU 154M nr 101 w dniu 10 kwietnia 2010 r.”. Do ekspertów mają również trafić materiały przygotowane przez profesorów pomagających w pracy parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Pułkownik Rzepa zaznacza, że zespół przekazał prokuraturze do tej pory dwie prezentacje, „które zostały włączone w poczet materiału dowodowego śledztwa i przekazane wskazanemu powyżej zespołowi biegłych”.

W odpowiedzi na pytanie redakcji portalu Stefczyk.info rzecznik NPW tłumaczy, że zarówno wrak, jak również oryginały czarnych skrzynek Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, „są od początku trwania tego śledztwa przedmiotem zainteresowania prokuratury jako istotne dowody tego śledztwa (już w pierwszym skierowanym do Strony Rosyjskiej wniosku o pomoc prawną z dnia 10 kwietnia 2010 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postulowała o przekazanie Polsce tych dowodów)”.

Rzecznik zaznacza jednak, że główna wartość dowodowa rejestratorów lotu opiera się na danych zapisanych przez urządzenie. „Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, jak już wielokrotnie informowaliśmy, dysponuje kopiami danych z tych rejestratorów (parametrycznych i głosowego), które nie budzą żadnych wątpliwości co do ich autentyczności i rzetelności. Powołani w sprawie biegli, w tym z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna w Krakowie, mieli dostęp zarówno do oryginalnych rejestratorów jak i ich nośników. Biegli stwierdzili w sposób nie budzący wątpliwości, że kopie z danymi, pozyskane przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie, są w pełni wiarygodne i rzetelne, zatem stanowią pełnoprawny i miarodajny materiał dowodowy śledztwa, umożliwiający podjęcie w jego toku wszelkich rozstrzygnięć procesowych” – tłumaczy płk. Rzepa, w odpowiedzi na pytanie, czy polskiej prokuraturze niezbędne są urządzenia rejestrujące do zamknięcia śledztwa dot. przyczyn katastrofy smoleńskiej. Rzecznik NPW zaznacza również, że wrak samolotu „był przedmiotem badań polskich biegłych i prokuratorów podczas wizyty w Smoleńsku we wrześniu 2011 r.”.

Mail rzecznika Rzepy sugeruje, że polskim śledczym szczątki maszyny oraz oryginał czarnych skrzynek do zamknięcia śledztwa nie są potrzebne. Wrak może leżeć w spokoju na smoleńskim betonie.

Opracowanie: saż
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.