Prokuratorzy masowo wycofują zarzuty posiadania narkotyków

Opublikowano: 08.09.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1499

W czasie pandemii ontaryjskie sądy (Kanada) wyjątkowo często oddalają zarzuty związane z posiadaniem narkotyków. Przez ostatnie 12 miesięcy wycofano lub wstrzymano zarzuty w 85 proc. przypadków. Dotyczy to zarzutów o posiadanie narkotyków w sprawach, które umorzono, zanim jeszcze sądy zaczęły procedowanie. Dla porównania w 2019 roku wycofano zarzuty w 45 proc. spraw.

Wzrost w okresie od lipca 2020 do czerwca 2021 jest więc znaczny. Widać też, że sytuacja wygląda odmiennie w różnych częściach prowincji i jest zależna m.in. od tego, jak duże opóźnienia powstały w sądach podczas pandemii. Do tego w 2020 roku rząd federalny wydał dyrektywę, w której zalecił prokuratorom unikanie procedowania w sprawach, w których zarzuty dotyczą posiadania narkotyków. Nick Boyce z Ontario Harm Reduction Network tłumaczy, że teraz system sprawiedliwości jest nastawiony na wykonywanie niezbędnego minimum.

W sierpniu 2020 Public Prosecution Service of Canada (PPSC) polecił prokuratorom zajmowanie się tylko najpoważniejszymi przypadkami związanymi z narkotykami. W tych lżejszych wydano zalecenie poszukiwania innych rozwiązań, na przykład kierowania oskarżonego na leczenie lub polecenie mu odbycia wolontariatu. PPSC podkreśla, że każda sprawa traktowana jest indywidualnie.

Jeśli chodzi o postępowanie w różnych regionach, to widać, że tam, gdzie sądy mają duże opóźnienia i prowadzą wiele spraw, prokuratorzy są bardziej skłonni odpuszczać oskarżonym o posiadanie narkotyków. Tak jest np. w Barrie, Brampton czy Hamilton, gdzie wycofano zarzuty niemal we wszystkich narkotykowych sprawach. Co innego w Thunder Bay – tam w czasie pandemii nie zmieniło się właściwie nic. Danardo Jones, adiunkt na wydziale prawa na University of Windsor, mówi, że prokuratura bierze pod uwagę wiele czynników i trudno powiedzieć, z czego dokładnie wynikają różnice. Wpływ mogą mieć dobre relacje miedzy prokuratorami i prawnikami obrony, potrzeby w konkretnej społeczności, a nawet rasizm. W przypadku Thunder Bay warto zauważyć, że sądy mają do czynienia głównie z przestępcami pochodzącymi z ludności rdzennej, więc rasa może mieć znaczenie, mówi Jones.

Z powodu COVID-19 w sądownictwie w całej Kanadzie są opóźnienia. W 2021 roku w Ontario zakończono prawie o 40 000 spraw mniej niż w 2019, co oznacza spadek o 18 proc.

W zeszłym miesiącu prokurator generalny Ontario, Doug Downey, przyznał, że opóźnienia i natłok spraw są bezprecedensowe. System naprawdę musi się skupić na najpoważniejszych sprawach, bo na inne po prostu brakuje zasobów.

Z dotychczasowych statystyk wynika, że w bieżącym roku liczba wszystkich spraw, w których prokuratorzy zdecydowali o wycofaniu lub wstrzymaniu zarzutów, była o 10 punktów procentowych wyższa niż w 2019.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.