Projekt zaostrzający aborcję procedowany w Sejmie

Opublikowano: 11.01.2018 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 422

Sejm debatował wczoraj nad projektem liberalizującym prawo do aborcji i tym, który je dodatkowo ograniczy. Przed budynkiem protestowali zwolennicy i przeciwnicy aborcji. Momentami zgromadzonych było więcej niż posłów na sali. A wynik ostatecznych głosowań był taki, jak przewidywano.

Sejmowa sala świeciła pustkami zwłaszcza podczas wystąpienia Barbary Nowackiej, gdy ta przedstawiała obywatelski projekt Ratujmy Kobiety. Zakłada on odejście od tzw. kompromisu aborcyjnego na rzecz dopuszczenia aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży, a później w wypadkach, które i dziś zapisane są w ustawie. Ratujmy Kobiety przewiduje również bezpłatną antykoncepcję, edukację seksualną i uregulowanie zasad powoływania się lekarzy na klauzulę sumienia. Zabroni także eksponowania w sąsiedztwie szpitali i szkół przerażających fotografii rozerwanych płodów.

Gdy Nowacka przytaczała statystyki dowodzące, że prawo do aborcji – nawet w ograniczonych przypadkach – w Polsce tak naprawdę nie istnieje, podziemie aborcyjne ma się znakomicie, a brak edukacji seksualnej prowadzi do tragedii, więcej ludzi było obecnych pod Sejmem niż na sali obrad. Pusto było zarówno w ławach rządowych, jak i tam, gdzie powinni zasiadać przedstawiciele „liberalnej” opozycji – Nowoczesnej i PO.

Tymczasem przed Sejmem zebrali się zarówno zwolennicy liberalizacji ustawy, jak i jej zaostrzenia. Ci drudzy ustawili przed Sejmem bilboard, na którym demonstrowali obrazy rozerwanych płodów, i głośnik, z którego na okrągło słychać było płacz dziecka i zmanipulowany przekaz dotyczący aborcji. Można było dowiedzieć się z niego, że w polskich szpitalach zabijane są małe dzieci, których jedyną winą był zły wynik badania prenatalnego (możliwe, że błędny). Zwolennicy liberalizacji starali się przedrzeć przez ten donośny przekaz okrzykami „Zatrzymamy fanatyków!”, „Myślę, czuję, decyduję!”, „Polska laicka, nie katolicka!”, „Prawa kobiet – prawa człowieka”.

O prawa kobiet upominały się Dziewuchy Dziewuchom, Inicjatywa Feministyczna, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywatele RP, Obywatele Solidarnie w Akcji, partia Razem oraz Pracownicza Demokracja. Na transparentach widniały hasła przypominające o tym, że prawa kobiet są prawami człowieka i że kobietom należy się możliwość decydowania o sobie. Z największego plakatu „patrzyła” Maria Kaczyńska, obok zaś cytowano jej słowa o tym, że w pewnych życiowych sytuacjach nie wolno zmuszać kobiet do rodzenia, nie wolno też narażać ich życia, gdy ciąża mu zagraża. Kilka kobiet przyniosło zdjęcia makabrycznie zdeformowanych płodów – tych właśnie „małych dzieci”, które chcą „ratować” środowiska anty-choice.

To, co było słychać na sali sejmowej w kontekście drugiego projektu, niewiele różniło się od antyaborcyjnej propangandy emitowanej z głośnika przed Sejmem. “Polska służba zdrowia zajmująca się kobietą w ciąży i jej dzieckiem jest obecnie zmuszana do polowania na chore dzieci” – perorowała Kaja Godek. Sekundowali jej wypowiadający się w dyskusji posłowie PiS, Kukiz’15 i przedstawicielka PSL. Nieliczne bardziej trzeźwe głosy można było usłyszeć od posła PO Bartosza Arłukowicza, który przypomniał, jakie śmiertelne deformacje płodu uzasadniają dziś w Polsce przerwanie ciąży czy też od posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, która w imieniu swojego klubu zarekomendowała dalsze prace nad ustawą Ratujmy Kobiety.

Zwolenników liberalizacji aborcji smuci fakt, że demonstracje w obronie praw kobiet były zaledwie marnym cieniem mobilizacji w dniu Czarnego Protestu, czy nawet na wydarzeniach antyfaszystowskich w listopadzie. Obawiają się, że w takim kontekście rząd bez mrugnięcia okiem przepchnie przepisy podyktowane przez przeciwników aborcji.

Pierwszy krok został zrobiony – krótko przed godziną 23.00 projekt Ratujmy Kobiety został wyrzucony do kosza, podczas gdy antyaborcyjny projekt Kai Godek będzie procedowany dalej w komisji. O takim losie ustawy prezentowanej przez Nowacką przesądziło osiem głosów – wobec faktu, że przeciwko odrzucaniu projektu na tym etapie było nawet 58 posłów PiS, Ratujmy Kobiety nie zostałoby skreślone, gdyby w klubach „prokobiecej” opozycji było mniej nieobecnych podczas głosowania. W PO 29 osób nie głosowało, dwie były za odrzuceniem, w Nowoczesnej jeden poseł wstrzymał się od głosu, a dziesięć osób nie ustosunkowało się do projektu.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mariusz
Użytkownik

To się zaczęło w roku 966 gdy Mieszko I zrobił bardzo głupio i przyjał chcrześcijaństwo. Od tej pory fanatyzm zapanował w Polsce.