Projekt antyaborcyjny Godek zgodny z Konstytucją

Opublikowano: 08.05.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 12

Biuro Analiz Sejmowych opublikowało dwie niezależne analizy zgodności projektu „Zatrzymaj aborcję” z Konstytucją. I wyszło mu, że „taki jest kobiecy los”, że życie poczęte stoi ponad życiem i zdrowiem oraz godnością kobiety.

„Godząc się na zajście w ciążę, kobieta godzi też się na ograniczenie swej wolności, stosownie do – od wieków przecież niezmiennych – obowiązków wynikających 
z ciąży, porodu” – czytamy w jednej z ekspertyz.

Opiniował między innymi dr hab. Marek Dobrowolski z Katedry Prawa Konstytucyjnego KUL. I stwierdził, że zapis w Konstytucji o tym, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” dotyczy także okresu przed urodzeniem. Poczynione ustalenia pozwalają zdekodować treść konstytucyjnej kategorii „życie każdego człowieka” – udowodnił prawnik z KUL.

Potwierdził też, że nie istnieje dobro „konkurencyjne” wobec tego, jakim jest nowe życie. I pochwalił projekt Godek: „Projekt zmierza do zapewnienia pełniejszej realizacji konstytucyjnej zasady ochrony życia człowieka, co już w punkcie wyjścia w sposób znaczący wzmacnia domniemanie jego konstytucyjności”.

Podobnego zdania był autor drugiej analizy, dr hab. Paweł Sobczyk, prof. UO, Zakład Prawa Konstytucyjnego i Wyznaniowego. „Projekt Wnioskodawcy zmierzający od ograniczenia prawnych warunków dopuszczalności przerywania ciąży wpisuje się w konstytucyjną koncepcję prawnej ochrony życia oraz poszanowania i ochrony godności człowieka przez władze publiczne”. Jednoznacznie podsumował, iż „konflikt na linii wolność kobiety – życie nienarodzone” należy rozstrzygnąć na korzyść życia.

Naczelna Rada Adwokacka przekonuje, że Art 38 Konstytucji (ten mówiący o prawie do życia) absolutnie nie obejmuje okresu prenatalnego. Taka interpretacja stoi w dodatku w sprzeczności z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i zaleceniami ONZ. Zdaniem NRAj brak dostępu do aborcji może naruszać art. 7 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który mówi o torturach i poniżającym traktowaniu.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Pięknie. Skoro biuro analiz stwierdziło zgodność z konstytucją, to możemy zamknąć Trybunał Konstytucyjny. Zbędne dublowanie instytucji.

atoreli123
Użytkownik
atoreli123

Dawno mnie tu nie było i jaka dobra zmiana…..Teraz cytujemy nacjonalista.pl i projekt antyaborcyjny zgodny z konstytucją a przecież niedawno była tu kreskówka jezus & mo. Wolne media są tak wolne i niekoniunkturalne jak pis jest prawe i sprawiedliwe….WSTYD Panie redaktorze i pomyśleć że kiedyś ci dałem z 10zł pluję sobie w brodę że to badziewie wspierałem

Radek
Użytkownik
Radek

Czyli Wolne Media nie zgadzają się z Twoimi poglądami? Niestety, ale właśnie na tym polegają. A żałować 10zł? No szanowny Kolego, za tyle to się nie kupuje propagandy. Trochę więcej trzeba zapłacić… żartuję.

Problemem chyba jest to, że wiele osób o poglądach lewicowych uważa, że słowo “wolność”, “wolny” itd. to właśnie lewica, a nie prawdziwa wolność. Że “wolne media” to media lewicowe.