Projekt antyaborcyjny Godek zgodny z Konstytucją

Opublikowano: 08.05.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 700

Biuro Analiz Sejmowych opublikowało dwie niezależne analizy zgodności projektu „Zatrzymaj aborcję” z Konstytucją. I wyszło mu, że „taki jest kobiecy los”, że życie poczęte stoi ponad życiem i zdrowiem oraz godnością kobiety.

„Godząc się na zajście w ciążę, kobieta godzi też się na ograniczenie swej wolności, stosownie do – od wieków przecież niezmiennych – obowiązków wynikających 
z ciąży, porodu” – czytamy w jednej z ekspertyz.

Opiniował między innymi dr hab. Marek Dobrowolski z Katedry Prawa Konstytucyjnego KUL. I stwierdził, że zapis w Konstytucji o tym, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” dotyczy także okresu przed urodzeniem. Poczynione ustalenia pozwalają zdekodować treść konstytucyjnej kategorii „życie każdego człowieka” – udowodnił prawnik z KUL.

Potwierdził też, że nie istnieje dobro „konkurencyjne” wobec tego, jakim jest nowe życie. I pochwalił projekt Godek: „Projekt zmierza do zapewnienia pełniejszej realizacji konstytucyjnej zasady ochrony życia człowieka, co już w punkcie wyjścia w sposób znaczący wzmacnia domniemanie jego konstytucyjności”.

Podobnego zdania był autor drugiej analizy, dr hab. Paweł Sobczyk, prof. UO, Zakład Prawa Konstytucyjnego i Wyznaniowego. „Projekt Wnioskodawcy zmierzający od ograniczenia prawnych warunków dopuszczalności przerywania ciąży wpisuje się w konstytucyjną koncepcję prawnej ochrony życia oraz poszanowania i ochrony godności człowieka przez władze publiczne”. Jednoznacznie podsumował, iż „konflikt na linii wolność kobiety – życie nienarodzone” należy rozstrzygnąć na korzyść życia.

Naczelna Rada Adwokacka przekonuje, że Art 38 Konstytucji (ten mówiący o prawie do życia) absolutnie nie obejmuje okresu prenatalnego. Taka interpretacja stoi w dodatku w sprzeczności z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i zaleceniami ONZ. Zdaniem NRAj brak dostępu do aborcji może naruszać art. 7 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który mówi o torturach i poniżającym traktowaniu.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Piotr Piekarczyk 09.05.2018 09:50

  Pięknie. Skoro biuro analiz stwierdziło zgodność z konstytucją, to możemy zamknąć Trybunał Konstytucyjny. Zbędne dublowanie instytucji.

 2. atoreli123 10.05.2018 01:44

  Dawno mnie tu nie było i jaka dobra zmiana…..Teraz cytujemy nacjonalista.pl i projekt antyaborcyjny zgodny z konstytucją a przecież niedawno była tu kreskówka jezus & mo. Wolne media są tak wolne i niekoniunkturalne jak pis jest prawe i sprawiedliwe….WSTYD Panie redaktorze i pomyśleć że kiedyś ci dałem z 10zł pluję sobie w brodę że to badziewie wspierałem

 3. Radek 10.05.2018 04:05

  Czyli Wolne Media nie zgadzają się z Twoimi poglądami? Niestety, ale właśnie na tym polegają. A żałować 10zł? No szanowny Kolego, za tyle to się nie kupuje propagandy. Trochę więcej trzeba zapłacić… żartuję.

  Problemem chyba jest to, że wiele osób o poglądach lewicowych uważa, że słowo “wolność”, “wolny” itd. to właśnie lewica, a nie prawdziwa wolność. Że “wolne media” to media lewicowe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.