Programowanie światła

Opublikowano: 16.09.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 987

Komputery kwantowe wciąż znajdują się na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Co prawda Google, NASA i kilka innych firm oraz organizacji korzysta z kwantowych komputerów firmy D-Wave, jednak wciąż nie do końca jest jasne, czym są te maszyny, gdyż używają one niestandardowej techniki obliczeń zwanej adiabatycznymi obliczeniami kwantowymi.

Naukowcy z brytyjskiego University of Bristol martwią się jednak czymś innym. Zauważają, że świat nie jest gotowy na pojawienie się kwantowych komputerów. “Komputer kwantowy może wykonywać obliczenia szybciej, ale ktoś musi go zaprogramować. Obecnie na świecie jest tylko garstka osób potrafiących to zrobić” – mówi Jeremy O’Brien. Uczony stoi na czele zespołu, który rozwija własny kwantowy procesor i wykorzystuje go w chmurze obliczeniowej. Dzięki temu każdy chętny będzie mógł, za pośrednictwem internetu, połączyć się z kwantowym układem i uczyć się jego programowania.

Zespół z Bristolu tworzy bardziej tradycyjny układ niż ten wykorzystywany w komputerach D-Wave. Brytyjski procesor przepuszcza dwa fotony przez serię kanałów optycznych. Podczas podróży przez procesor fotony zostają splątane. Programowanie polega na określeniu stopnia splątania, co pozwoli na wykonywanie różnych operacji.

Osoby chcące nauczyć się programowania kwantowych układów scalonych będą musiały najpierw wykorzystać online’owy symulator, który wyjaśni podstawowe założenia mechaniki kwantowej potrzebne do obsługi procesora, następnie pozwoli na przeprowadzenie symulacji. Gdy już zdobędziemy odpowiednie doświadczenie, będziemy mogli poprosić o dostęp do prawdziwego procesora znajdującego się w laboratorium University of Bristol, uruchomić swój program i zobaczyć wyniki jego działania. Procesor zostanie udostępniony od 20 września. “Możesz siedzieć w autobusie ze swoim smartfonem i przeprowadzać eksperymenty z dziedziny optyki kwantowej” – mówi Peter Shadbolt, jeden z członków zespołu O’Briena.

Na razie procesor ma bardzo ograniczone możliwości. Składa się jedynie z 2 kubitów. “Nie zrobi niczego, czego nie potrafiłby zrobić twój pecet” – mówi O’Brien. Komputery kwantowe jeszcze przez długi czas nie osiągną stopnia złożoności zwykłych pecetów. Co prawda zespół O’Briena opracował już 6- i 8-kubitowe komputery kwantowe, na razie jednak nie są one gotowe do użycia.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: New Scientist
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. dartan 16.09.2013 13:44

    czy trzeba czekać na taki komputer kwantowy aby zobaczyć absurd teorii Hawkinga?

  2. dartan 16.09.2013 13:56

    … albo absurd zasady zachowania masy w kontekście dualizmu korpuskularno falowego?
    Jak komputer kwantowy to zrobi to: dałbym mu za to nobla
    albo masa albo fala…

  3. dartan 17.09.2013 23:11

    faktycznie z mc kwadrat wszystko wynika… 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.