Program o wolności słowa ocenzurowany

Opublikowano: 21.03.2014 | Kategorie: Media, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 936

Podczas nagrywania programu „Free Speech” w BBC3 padło pytanie dotyczące homoseksualistów wyznających islam. Meczet, w którym nagrywano materiał poprosił o usunięcie tego pytania z programu. BBC zgodziła się program ocenzurować.

Ustępując żądaniom muzułmanów, stacja naraziła się na krytykę i oskarżenia o cenzurę.

Prowadzącym emitowanego na żywo show jest Rick Edwards. W programie zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem Susan Kramer z socjalliberalnej partii Liberalni Demokraci, jednak część materiału została nagrana wcześniej. To właśnie w przygotowanym wcześniej nagraniu z ust Asifa Lahore pada kontrowersyjne pytanie. “Chciałbym zapytać wspólnotę muzułmańską, kiedy będzie można być gejem i muzułmaninem jednocześnie?” Warto dodać, że Lahore sam siebie uważa za “pierwszą i ostatnią wyznającą islam homoseksualną drag queen”.

Edwards, który reklamuje program jako dający możliwość wypowiedzenia się na forum ogólnonarodowym, przerwał, zanim ktokolwiek z panelu czy widowni zdążył odpowiedzieć. Wyjaśnił, że pytanie zostanie pominięte w odpowiedzi na obawy głównego meczetu w Birmingham: “Mieliśmy zamiar poruszyć tę kwestię, jednak po rozmowie z przedstawicielami meczetu, którzy wyrazili głębokie zaniepokojenie, zgodziliśmy się na puszczenie nagrania i dyskusję w następnym programie – 25 marca.”

Program każdorazowo ogląda 79 000 widzów, którym wyraźnie nie spodobało się takie ujęcie tematu. Na Twitterze posypały się oskarżenia o cenzurę i ograniczanie wolności wypowiedzi. Widzowie domagają się wolności słowa, szczególnie że program „Free Speech” został stworzony przez niezależnych producentów z koncernu Mentorn, odpowiedzialnych również za formułę show „Question Time” (BBC1). Co więcej, na swojej oficjalnej stronie „Free Speech” reklamuje się następującym sloganem: “W demokratycznej Wielkiej Brytanii wolno powiedzieć głośno, co się myśli. Powiedzmy więc to.”

Stanowisko w sprawie zajęła istniejąca od 1866 brytyjska organizacja promująca sekularyzm i separację państwa od kościoła – National Secular Society. Stephen Evans, manadżer ds. kampanii, tłumaczy: “Skoro już była zgoda na kręcenie programu Free Speech na terenie meczetu, to cenzura poruszonego tematu jest absurdalna i bezproduktywna. Być może BBC powinno w przyszłości wybierać neutralne pod względem religijnym miejsca, jeśli ma zamiar przeprowadzać podobne debaty.”

W oficjalnym oświadczeniu rzecznik programu oznajmił: “Nadawany przez BBC3 program „Free Speech” ma na celu poruszanie kwestii, które są ważne dla widzów. Ze względu jednak na szacunek dla głównego meczetu Birmingham, gdzie kręcono odcinek w środę 12 marca, postanowiliśmy przełożyć dyskusję o prawach homoseksualistów w islamie na późniejszy termin. Temat zostanie omówiony w pełnym zakresie w odcinku emitowanym 25 marca.”

Tłumaczenie: GB
Źródło oryginalne: www.theguardian.com
Źródło polskie: Euroislam


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.