Program nuklearny zostanie anulowany?

WIELKA BRYTANIA. W przedwczorajszej wypowiedzi dla mediów brytyjski wicepremier Nick Clegg stwierdził, że w wyniku zarządzonego po katastrofie w Fukushimie przeglądu systemów i procedur bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych koszty ich budowy wzrosną na tyle, że kontynuowanie brytyjskiego programu nuklearnego straci ekonomiczny sens.

Zdaniem brytyjskiego wicepremiera, w obecnej sytuacji ekonomicznej rząd jego kraju nie jest w stanie przeznaczyć dodatkowych środków na budowę elektrowni atomowych, zaś inwestujące w energetykę atomową koncerny będą miały poważne kłopoty ze zdobyciem kapitałów na wolnym rynku. Brytyjski rząd wyraził wstępną zgodę na budowę co najmniej 10 nowych reaktorów atomowych w 8 elektrowniach na terenie kraju, mających zastąpić urządzenia pochodzące ze wczesnych lat 1960., pracujące w brytyjskich elektrowniach atomowych.

O kontrakt na dostawę reaktorów dla brytyjskich siłowni ubiegają się firmy Areva/EDF z urządzeniem EPR i Westinghouse, oferujące reaktory AP 1000. W zeszłym roku brytyjska agencja bezpieczeństwa atomowego znalazła w obu projektach błędy konstrukcyjne, zagrażające bezpieczeństwu reaktorów. Zdaniem agencji, w reaktorze EPR systemy bezpieczeństwa i podstawowe systemy kontrolne korzystają z tych obwodów, co w razie ich awarii grozi utratą kontroli nad reaktorem. W konstrukcji Westinghouse’a zakwestionowano konstrukcję zewnętrznej osłony reaktora i jednego z głównych zaworów instalacji chłodzącej. Wkrótce potem agencja bezpieczeństwa atomowego została rozwiązana, a na jej miejsce powołano nowy podmiot odpowiedzialny za zatwierdzanie konstrukcji obu reaktorów.

Obie odrzucone przez brytyjski nadzór atomowy konstrukcje startują w przetargu na dostawę reaktorów dla Polski.

Zdjęcie: Jas n
Źródło: Czarny Sztandar