Prof. Jasiewicz zwolniony z PAN

Opublikowano: 14.06.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 686

Jak doniosła “Gazeta Wyborcza”, profesor Krzysztof Jasiewicz z Polskiej Akademii Nauk został odwołany ze swej funkcji. Dziennik powołuje się przy tym na informację zaczerpniętą z “The Times of Israel”.

Punktem zapalnym jest wywiad, którego udzielił historyk dla magazynu “Focus Historia Ekstra”. W jego trakcie prof. Jasiewicz podważył dominującą i oficjalnie obowiązującą wersję Holocaustu, czym ściągnął na siebie medialną nagonkę wraz z zarzutami antysemityzmu formułowane przez środowiska żydowskie. Wypowiedź dla magazynu miała zawierać między innymi takie sformułowania jak: “Żydzi jako ofiary Holokaustu sami są sobie winni”, “Żydów zaślepia ich nienawiść i chęć odwetu” czy też sugestia, iż “szkoda czasu na dialog z Żydami, bo do niczego nie prowadzi”.

Co charakterystyczne w takich sytuacjach ze strony środowisk najbardziej oburzonych tego typu stwierdzeniami, nie uświadczono nawet próby merytorycznej polemiki i obalenia któregoś ze stwierdzeń, chętnie natomiast sięgnięto po oręż tzw. “kłamstwa oświęcimskiego”. Zarzut ten sabotuje jakąkolwiek rzetelną i otwartą dyskusję na temat Holocaustu.

Prokuratura Rejonowa Warszawa–Mokotów wszczęła w tej sprawie dochodzenie już 13 maja. Według prokuratury, udzielona magazynowi wypowiedź ma na celu nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i publiczne znieważenie grupy ludności. Art. 256 i 257 Kodeksu karnego przewidują za to – adekwatnie – do 2 oraz do 3 lat więzienia.

By nie być posądzonym o “antysemityzm”, Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN zakwalifikowywała wypowiedź swojego pracownika jako obrażającą pamięć eksterminowanych. Podobnie uczynił redaktor naczelny magazynu Focus, który to – w ramach pluralizmu i swobody wypowiedzi – przeprosił za treść wywiadu.

Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Murphy 14.06.2013 11:32

  Jak widać syjoniści bronią swojego holokaustycznego biznesu o ile tylko mogą. Pewnie nie wiele by dało jak by nie użył takiego właśnie słownictwa, bo już sam fakt pisania czegoś niezgodnego z oficjalnym stanem o holokauście jest niewskazane.

 2. Aaron Schwartzkopf 14.06.2013 14:10

  Następnym krokiem będzie niewyjaśnione samobójstwo (bądź tragiczny wypadek w niejasnych okolicznościach) prof. Jasiewicza… Podobnie jak w innej głośnej sprawie – ś.p. Dariusza Ratajczaka.

 3. Jedr02 14.06.2013 17:49

  Ale czego tu bronić?
  W jaki sposób Żydzi którzy zostali zamordowani przez Niemców byli sobie winni? Żydowskie dzieci też dla was były winne, że je mordują? I co może też wszystkich Żydów zaślepia nienawiść?
  I też ten tekst jakoby zarzut kłamstwa ośmięcimskiego sabotował rzetelną dyskusje, no ale oczywiście twierzenie że dialog z Żydami do niczego nie prowadzi wspiera rzetelną dyskusje. Dla twórcy artykułu widać dyskusja jest dobra jak wyraża się jego poglądy.
  Nie pisze tutaj w geście ślepego oburzenia, ale antysemityzm w opozycji do antysyjonizmu jest rasizmem i formą ksenofobii. Jest to nienawiść do innych ludzi z racji ich przynaleźności do jakiegoś narodu, to jest co by nie mówić patologiczne.

 4. bXXs 14.06.2013 18:46

  Wolności jest terroryzmem a prawda przestępstwem.

 5. Stara Baba 14.06.2013 22:16

  Wierchuszka w PAN nie ma czystych rąk, przykład w linku niżej.
  Szemrane interesy i niejasne układy, chyba trzeba rozgonić to podejrzane towarzystwo kolesiów, gdzie prezes PAN broni kolegę – przestępcę.
  Link:
  http://wpolityce.pl/wydarzenia/55134-zaskakujace-przypadki-dyrektora-zarzeckiego-dzialacz-po-z-dwoma-wyrokami-kieruje-waznym-osrodkiem-pan-prof-kleiber-i-senator-gorecki-staja-murem-za-skazancem

 6. Jedr02 15.06.2013 09:18

  Ale zachowujecie się właśnie jak wredni antysemici. Nienawidzicie innego narodu, bo coś tam. Pomijacie zupełnie że nalezą do niego bardzo różni ludzie, w tym też tacy co potępiają syjonizm.
  Podczas Holocaustu, zgineło właśnie też mnóstwo Żydów chcących asymilacji z lokalnymi społecznościami. Zagorzali syjoniści, siedzieli już w USA albo zasiedlali Palestyne. Gineła głównie biedota żydowska, w żaden sposób nikogo nie ciemiężąca, bo niby jak? Co Ci się wydaje że 3 miliony Żydów w Polsce to była taka rasa panów i każdy z nich żył wyzyskując Polaków? Większość z nich to była biedota. Czytałeś może “Przedwiośnie” albo “Ludzie Bezdmoni” Żeromskiego? Możesz sobie tam poczytać wspaniały wygląd dzielnic żydowskich.
  I co mają pokazać te twoje durnowate argumenty? A słyszałeś o volskliście? O Polakach robiących dla Niemców? Albo o Polakach robiących dla ZSRR? Trudno by było żeby wśród milionów ludzi, nie zebrać kilkuset którzy za przywileje zajmą się tymi innymi. Tak jak wśród Polaków znajdowali tak i wśród Żydów znaleźli.
  I co dalej będziesz robił ze mnie Żyda i prosyjoniste, bo nie zgadzam się ze ślepym nienawistnym antysemityzmem? Prawda jest właśnie taka że tacy ludzie jak Ty, jak ten profesor i większośc reszty tu komentujących, powodują, że każda negatywna wypowiedź o Żydach jest ustawiana razem z waszym oszołomstwem i ośmieszana. To Wy jesteście największymi sojusznikami syjonistów. To Wy pozwalacie wciskać całemu światu, że Polacy pomagali mordować Żydów. Pokazujecie że faktycznie jesteście antysemitami i chętnie byście to robili. I to Wy budujecie syjonizm. Żydzi słysząc ze świata takie rzeczy zamykają się w swojej społeczności. Słyszą że świat ich nienawidzi to i oni zaczynają nienawidzić go. Wręcz śmiało można powiedzieć patrząc na skutki antysemityzm=syjonizm. Nic go tak nie ładuje jak właśnie tępi agresorzy.

 7. aZyga 15.06.2013 10:49

  Kto wie czy te zdania nie są wyjęte z kontekstu.Przecież wywiad nie składał się z trzech zdań, które zawierają uogólnienia.
  @Jedr02 tutaj możemy pisać o antysyjonizmie i antysemityzmie, bo większość widzi różnicę, ale wyjdź na ,,ulicę” to zobaczysz, że mało kto będzie ją widział.
  ,,Zagorzali syjoniści, siedzieli już w USA albo zasiedlali Palestynę.” – i najlepsze jest to, że teraz ciągną profity z wystawienia swoich ,,pobratyńców” na rzeź.

 8. biedak 15.06.2013 11:00

  (Komentarz usunięty. Naruszenie Regulaminu WM – pkt 3 b; 5 d) Mod.

 9. aZyga 15.06.2013 11:10

  @biedak wiesz, że dla czarnego największą obrazą jest nazwanie go murzynem ?

 10. kudlaty72 16.06.2013 21:49

  Zrozumcie,że atysemityzm podgrzewany przez syjonistów(min ADL) jest planktonem do ich egzystencji.Gdyby cała ludzkość dzisiaj ukorzyła sie przed żydami to ich ideologia by padła z braku wrogów.

 11. kudlaty72 16.06.2013 22:09

  @baltazar odnoszę wrażenie,że jesteś bardziej żydowski niż żydzi.Gdybyś miał ćwierć wiedzy profesora Jasińskiego to już byłbyś mądry.Pamiętaj,nie pluj ,a szanuj lepszego od siebie.!

 12. kudlaty72 16.06.2013 22:56

  @baltazar unosisz się niepotrzebnie,jedynego czego mi brakuje u Ciebie to pokory.Ucz się,czytaj,zdobywaj wiedzę,a potem podziel się z nią innymi ale nie atakuj.
  “Dlaczego ty możesz przypinać łatki mnie i Jedr02 (filosemici), a ja nie mogę przypinać łatek Jasiewiczowi (swoją drogą nieźle świadczy o twojej mentalności, że raz nazywasz go Jasińskim, a po chwili Jasiewiczem)? Wiesz na czym polega wolność słowa? Na swobodnym wyrażaniu poglądów, które niekoniecznie muszą się wszystkim podobać.” nikt tutaj nie ogranicza Ci wolnosci wypowiedzi ale wiedza jest fundamentem merytorycznej dyskusji,której Ci brakuje.Więcej czytaj,czytaj i czytaj ,a za parę lat porozmawiamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.