Produkcja wraca z Chin?

Opublikowano: 25.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 858

Rośnie liczba zakładów, które z produkcją swoich towarów wracają do Polski. Są między nimi Próchnik, Baby Design Group, Lechpol, Espersen i Jysk.

Według informacji portali Pulshr.pl oraz InnPoland, produkcja tak daleko od kraju przestaje się opłacać finansowo. W ostatnich kilku latach płace w Chinach wystrzeliły w górę – jeszcze 10-12 lat temu przeciętne wynagrodzenie w tym kraju wynosiło 2,2 tysiąca dolarów… rocznie. Teraz to ponad 900 dolarów, ale miesięcznie. Zatem różnica w zarobkach Polaków i Chińczyków znacznie się zmniejszyła – zmalała z 400 do 15 procent na przestrzeni dekady.

Choć pensje w Polsce ciągle są wyższe niż w Chinach, inwestorów przekonuje bliskie sąsiedztwo rynków zbytu i szybka możliwość reakcji w przypadku problemów z produkcją. Zapowiada się więcej takich powrotów.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. karwan 25.06.2017 09:52

    Czytałem o opracowaniu naukowym z PRLu gdzie ówcześni logistycy doszli do wniosku, że produkcja (nie pamiętam czy dotyczyło to konkretnej gałęzi gospodarczej) jest opłacalna przy kooperacji z producentami półproduktów i dostarczeniu do klientów gotowego produktu na terenie o promieniu 60km.
    Piotr Plebaniak (autor “36 forteli. Chińska sztuka podstępu…) twierdzi, że w Chinach to teraz sami kapitaliści, pracoholicy. A jedwabny szlak to odwrócenie uwagi, bo tak na prawdę chodzi o zainstalowanie w Europie dużych centrów dystrybucji/magazynów aby nie czekać 3tyg. na dostawę. Tory można łatwo wysadzić… a pływać będą nadal.

  2. Szaman 25.06.2017 10:56

    taaa produkcja przestaje się opłacać bo Chińczycy zaczynają zarabiać i żądać za pracę więcej niż Polacy a dodatkowo do polski ściągnięto Ukraińców którzy za grosze robią także firmy widzą w tym “zysk”. ;] Za niedługo przysłowiowa miska ryżu zamieni się w polską miskę ziemniaków i to w cale nie jest dobra wiadomość.
    Juz z resztą to do nas zaczynają ściągać te pasożytnicze korpo jak jak mercede$ które chcą z nas zrobić murzynów europy. Jeszcze chwila i zniszczą nasz kraj doszczętnie a potem wyjadą sobie szukać nowych murzynów. A największa zgroza jest w tym że w Polsce żyje tylu de**ili którym się wydaje że zarabiają wystarczająco albo że inaczej się nie da a nowe fabryki to coś pozytywnego bo przynoszą miejsca pracy.

    Tylko że komu są potrzebne miejsca pracy? Ludzie potrzebują środków do życia a nie pracy.

  3. Wędrowny 25.06.2017 11:49

    Szaman, dokładnie jak piszesz!
    W Polsce zaczyna być większy wyzysk niż w Chinach!!! Zarobki w Polsce niższe niż w Chinach, więc wracają do Polski! Dodatkowo przyjęcie kilku milionów naszych >przyjaciół< zza wschodniej granicy jeszcze spotęguje ten efekt.

  4. emigrant001 25.06.2017 13:52

    A kwota wolna od podatku dla parlamentarzysty to 30.000 zł. Ilu Polaków pracuje na to cały rok? Tylko 2500 zł netto/mc.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.