Producenci „szczepionek” martwią się, że spadł popyt

Producenci szczepionek COVID-19, którzy osiągnęli ogromne zyski podczas pandemii, przewidują, że ich sprzedaż spadnie w tym roku ponad trzykrotnie. BioNTech i Moderna przewidują gwałtowny spadek sprzedaży, głównym powodem jest brak zainteresowania ponownym szczepieniem — pisze „Financial Times”.

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech, która wspólnie z Pfizerem produkuje szczepionki, poinformowała, że jej przychody ze szczepionek na koronawirusa spadną do około pięciu miliardów euro w 2023 roku, z ponad 17 miliardów euro w 2022 roku i prawie 19 miliardów euro w 2021 roku. Według Bloomberga spadek okazał się znacznie gorszy, niż oczekiwał rynek, a analitycy przewidują, że przychody firm ze szczepionek w 2023 roku wyniosą zaledwie 9 miliardów euro.

Szczepionka firmy Pfizer-BioNTech stała się najlepiej sprzedającą się szczepionką na świecie podczas pandemii i obliczono, że rozprzestrzenianie się nowych szczepów wirusa doprowadzi do pewnego wzrostu popytu również w tym roku. Obecnie jednak szczepień podstawowych jest coraz mniej, a zapotrzebowanie na trzecią lub czwartą dawkę szczepionki znacząco spadło.

Jens Holstein, dyrektor finansowy BioNTech, powiedział, że rok 2023 może być złym rokiem dla rynku szczepionek, ponieważ producenci szczepionek zaczęli podnosić ceny. „Jednocześnie popyt nie zniknie całkowicie, bo wciąż mamy wiele krajów, których rządy realizują umowy podpisane w czasie pandemii” – powiedział.

Producent szczepionek Moderna również odnotował spadek przychodów w tym roku. Novavax, który wszedł na rynek później niż konkurenci, powiedział, że popyt na produkowaną przez nich szczepionkę prawie całkowicie zniknął. Ceny akcji BioNTech i Moderna spadły ponad trzykrotnie w porównaniu z maksimami z 2021 roku, a akcje Novavax są warte zaledwie pięć procent ich ceny szczytowej.

Badanie opublikowane w październiku przez Airfinity, które analizuje sektor farmaceutyczny, wykazało, że chociaż producenci szczepionek zaczęli podnosić ceny, nie rekompensuje to w pełni spadku popytu. Przewiduje się, że do tego roku na całym świecie może być potrzebnych 1,6 miliarda dawek szczepionki Covid. W 2022 roku popyt wyniósł 3 miliardy, a w 2021 – 5,7 miliarda.

Zamiast tego BioNTech inwestuje w technologie leczenia raka, aby zdywersyfikować swoją bazę przychodów. Firma ma jeszcze ponad 20 mld euro, które otrzymała w czasie pandemii.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl