Producenci GMO powinny być karani jak terroryści

Opublikowano: 18.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1024

Projekt prawa przedłożonego w rosyjskim parlamencie stara się wprowadzić odpowiedzialność karną i ściganie sądowe producentów genetycznie modyfikowanych organizmów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska.

Przedstawiona w środę ustawa poprawia rosyjskie prawo dotyczące GMO i praw pokrewnych, i zapewnia możliwość postępowania karnego wobec osób i firm, które wytwarzają lub dystrybuują szkodliwe produkty biotechnologiczne, i urzędników, którzy nieprawidłowo je kontrolują. W najgorszym wypadku sprawa kryminalna może zostać wszczęta przeciwko firmie związanej z wprowadzeniem niebezpiecznego organizmu GMO do Rosji. Inicjatorzy ustawy uważają, że kary za takie czyny powinny być porównywalne do kar dla terrorystów, jeżeli sprawca działa świadomie i krzywdzi wiele osób.

“Podczas ataku terrorystycznego zazwyczaj tylko kilka osób doznaje krzywdy. Ale GMO może zranić, dziesiątki i setki. Konsekwencje są znacznie gorsze i kary powinny być proporcjonalne do zbrodni” – mówił dla RT współautor ustawy Kiriłł Czerkasow, członek Komitetu Rolnictwa państwowej dumy.

Rosyjski kodeks karny zezwala na kary więzienia dla terrorystów od 15 lat do dożywocia. Mniej groźne „uczynki” związane z GMO będą podlegać karze grzywny. Na przykład kodeks administracyjny zapewni do 20 000 rubli (560 USD) grzywny za niezgłoszenie wypadku zanieczyszczenia środowiska, które będzie obejmować także szkodliwe skażenia przez GMO.

Rosja dała zielone światło dla importu GMO i sadzenia nasion modyfikowanych po przystąpieniu do WTO, ale rząd Rosji pozostał sceptyczny wobec GMO. W kwietniu premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że jego rząd odłoży rozpoczęcie certyfikowania roślin GMO z powodu braku odpowiedniej infrastruktury potrzebnej do testowania ich bezpieczeństwa.

Ponadto rząd sprzeciwia się wwożeniu żywności modyfikowanej genetycznie, gdyż uważa, że w liczba upraw rolnych w kraju jest wystarczająca, aby zapewnić regularne dostawy żywności na odpowiednim poziomie.

Nowy projekt ustawy, nawet jeśli zostanie przyjęty, będzie w praktyce trudny do wyegzekwowania. Potwierdzenie związku między konkretnymi odmianami GMO a problemami zdrowotnymi lub środowiskowymi może być trudne, gdyż szkodliwe skutki mogą ujawnić się nawet po dziesiątkach lat.

Krytycy projektu ustawy uważają, że nie zawiera klauzuli dotyczącej produkcji przemysłowej branży włókienniczej i farmaceutycznej, które korzystają z modyfikacji genetycznych od lat.

“Globalny przemysł farmaceutyczny wykorzystuje GMO znacznie szerzej niż przemysł spożywczy. I pojawia się problem, kto powinien zostać w tym przypadku karany – producenci leków używanych do leczenia ludzi, czy ci którzy chcą ich zakazać” – powiedział Aleksandr Korbut, wiceprezes rosyjskiej unii ziarna, pisze Izwiestia.

Tłumaczenie: Maciej Ka
Źródło: RT.com
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Abaddon 18.05.2014 13:21

    I jak tu nie lubić Putina? Zaczynam rozumieć Gerarda Depardieu i innych.

  2. agama 18.05.2014 16:48

    tylko lemingi nie lubią Putina, ale oni nie mają czym myśleć

  3. adambiernacki 19.05.2014 09:35

    Też mi się nie chce wierzyć w świętość Putina. No gdzieś te miliardy musi trzymać więc ze świątynią(bank) nie zadrze.

  4. MB 19.05.2014 14:12

    TAK! Jestem bardzo ciekaw czy ten projekt przejdzie.
    A świat stanął na głowie, bo jak tak dalej pójdzie, to za chwilę – a może już teraz – najrozsądniej będzie prosić o azyl w Rosji…

  5. Maciej Ka 20.05.2014 15:10

    Dzięki admin za korektę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.