Procentem w cwaniaków

Opublikowano: 11.06.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1208

Państwowa Inspekcja Pracy chce, by pracodawcy, którzy na czas nie płacą pensji, z mocy prawa zwracali je zatrudnionym wraz z odsetkami.

„Od dłuższego czasu inspektorzy wskazują na systematyczne opóźnianie terminu wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy” – tłumaczy „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy instytucji. „Niejednokrotnie przedsiębiorcy w pierwszej kolejności rozliczają się z dostawcami, urzędami, bankami (unikając odsetek karnych za nieterminowe wpłaty), traktując wypłatę wynagrodzenia jako mniej ważną należność. Potwierdzają to kontrole, podczas których – w wyniku polecenia inspektora – pracodawca natychmiast wypłaca zaległe należności” – dodaje. Propozycja objęcia zaległych poborów odsetkami została zgłoszona przez PIP na niedawnym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

Obecnie w przypadku nieterminowej wypłaty wynagrodzenia pracownik może dochodzić odsetek na podstawie zapisów kodeksu cywilnego (daje on takie prawo nawet jeśli wierzyciel nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności). – „Jednak zatrudnieni tego nie robią, choć mają do tego prawo. Sądowa batalia o odsetki jest nieopłacalna zgodnie z zasadą: niewarta skórka wyprawki. Postępowanie jest długotrwałe, często kosztowne, więc żeby opłacało się kierować sprawę do sądu, wartość przedmiotu sporu musiałaby być bardzo duża” – wyjaśnia Sławomir Paruch, radca prawny Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. „Moim zdaniem pomysł, by inspekcja pracy w przypadku bezspornych zaległości płacowych egzekwowała je wraz z ustawowymi odsetkami, znajduje swoje uzasadnienie” – dodaje.

Zdaniem Pawła Śmigielskiego, eksperta OPZZ, wprowadzenie proponowanego przepisu do Kodeksu pracy mogłoby zapobiec „kredytowaniu się” pracodawców kosztem pracowników.

Przypomnijmy, że w Sejmie znajduje się projekt ustawy, który zakłada, że inspektor będzie mógł nakazać zawarcie umowy o pracę w sytuacji, gdy zatrudniony na podstawie umowy cywilnej pracuje według zasad charakterystycznych dla stosunku pracy. Obecnie takie uprawnienie mają jedynie sądy pracy.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. lboo 11.06.2013 11:37

    Nie wiem czy to sie zniemiło, ale kiedyś było tak że jak pracodawca spóźniał się z wypłata to można go było bez problemu podać do PIPu, natomiast jeżeli zapłacił pracownikowi choć minimalną część wynagrodzenia i był w trudnej sytuacji finansowej to sąd uznawał że pracodawca wykazał dobrą wolę i niewiele można mu było zrobić.

  2. Konter 11.06.2013 17:54

    Jak przepis wejdzie w życie to wzrośnie bezrobocie i szara strefa.

  3. tramp 11.06.2013 21:21

    Nie sądzę, że przepis ten spowoduje wzrost bezrobocia i szarej strefy, gdyż to by świadczyło o tym, że przestali zatrudniać pracodawcy,którzy już w momencie zatrudnienia mieli zamiar wyrolować zatrudnianych. ( znane są takie przypadki zwłaszcza w rejonach o dużym bezrobociu). A to chyba lepiej, bo pracować za darmo to żadna przyjemność. Natomiast odsetki karne winne być takie jak przy opóźnieniu w płaceniu podatków.

  4. adambiernacki 12.06.2013 09:24

    Taka sprawiedliwość stać się nie może przecie na tym świecie.

  5. JamJestSceptyk 12.06.2013 19:53

    Świetny pomysł! Kolejność płacenia powinna być następująca:
    1. Pracownicy.
    2. Kontrahenci.
    3. Rachunki.
    4. Pensja pracodawcy.
    5. ZUS i Urząd Skarbowy – TYLKO JEŚLI COKOLWIEK ZOSTANIE!

  6. Rozbi 13.06.2013 18:34

    Wystarczyłoby zreformować sądownictwo cywilne żeby koszty rozprawy były krótkie i tanie. To by wszystko rozwiązało – wszystkie rozwiązania mamy w kodeksie cywilnym – wystarczy zreformować instytucje sądownictwa tak żeby egzekwowanie prawa cywilnego było proste i sprawne. Wtedy wszystko by grało i niepotrzebne by były dodatkowe regulacje – uważam nawet że przy sprawnym sądownictwie niepotrzebna by była inspekcja pracy.

  7. adambiernacki 14.06.2013 12:32

    Rozbi – też tak uważam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.