Problemy ze zdrowiem otyłych dzieci

Opublikowano: 20.01.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 873

Otyłe dzieci niemal dwukrotnie częściej cierpią na kilka chorób, problemów psychicznych lub rozwojowych, w porównaniu z rówieśnikami bez nadwagi – zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo “Academic Pediatrics”.

U dzieci z nadwagą problemy zdrowotne stwierdzano o 30 proc. częściej.

Dotychczas bardzo wiele badań nad otyłością dzieci koncentrowało się na jej odległych skutkach zdrowotnych, które pojawiają się w wieku dorosłym.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zaobserwowali w swoich badaniach, że dzieci otyłe częściej miały zły ogólny stan zdrowia, większą niesprawność, częstsze problemy emocjonalne i zaburzenia zachowania, ADHD, depresję, trudności w nauce, opóźnienia rozwojowe, dolegliwości ze strony mięśni, kości i stawów, astmę, alergie, bóle głowy, a nawet infekcje uszu. Ponadto, częściej powtarzały klasę, opuszczały dni nauki i miały inne problemy w szkole.

„Nasze badania przedstawiają wszechstronny obraz problemu otyłości u dzieci i byliśmy zaskoczeni widząc jak wiele problemów zdrowotnych jest z nią związanych” – komentuje główny autor pracy prof. Neal Halfon.

Jego zdaniem wyniki tych badań powinny stanowić sygnał ostrzegawczy dla lekarzy, rodziców oraz nauczycieli, i skłonić ich do działań, które poprawią stan zdrowia dzieci i ich samopoczucie. Badacz proponuje też by badać otyłe dzieci pod kątem współwystępowania innych schorzeń i zaburzeń.

Prof. Halfon razem z kolegami przeanalizował dane dotyczące niemal 43 tys. uczniów w wieku 10-17 lat. Zebrano je w ramach szeroko zakrojonego narodowego badania z 2007 roku. Naukowcy analizowali związek między masą ciała a wskaźnikami ogólnego zdrowia, funkcjonowania psychicznego i społecznego oraz specyficznymi problemami zdrowotnymi (łącznie 21 wskaźników).

W badanej grupie 15 proc. dzieci miało nadwagę, a 16 proc. było otyłych, co stwierdzono na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI), który wylicza się dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

Według autorów pracy, związek między otyłością a problemami zdrowotnymi, psychicznymi czy trudnościami w nauce można tłumaczyć na wiele sposobów.

Po pierwsze, dzieci z nadwagą często padają ofiarami przemocy ze strony rówieśników, co wywołuje u nich stres. Z kolei, długotrwały stres, któremu towarzyszy wydzielanie hormonu o nazwie kortyzol, może przyczyniać się do rozwoju różnych chorób, co wykazano w różnych badaniach.

Wiadomo ponadto, że hormony regulujące uczucie sytości i apetyt, których wydzielanie zmienia się u osób otyłych, mają wpływ na procesy uczenia się.

Sama tkanka tłuszczowa wydziela związki, które przyczyniają się do przewlekłego, umiarkowanego stanu zapalnego w organizmie. A to również sprzyja występowaniu wielu schorzeń, a nawet depresji czy spadkowi funkcji poznawczych.

Z drugiej strony, nieradzenie sobie w szkole może przyczyniać się do otyłości, gdyż zwiększa stres, na który część osób reaguje przejadaniem się. Związek ten może być zatem dwukierunkowy i wieloczynnikowy.

“Otyłość może przyczyniać się do występowania współistniejących schorzeń, ale możliwe jest też, że te schorzenia przyczyniają się do rozwoju otyłości lub że jeden i drugi problem wywołany jest jakimś trzecim nieznanym czynnikiem” – komentuje prof. Halfon.

Na przykład, narażenie na szkodliwy stres może zmieniać procesy neuroregulacyjne, które zaburzają kontrolę impulsów obserwowaną u dzieci z ADHD, a także wrażliwość tkanek na leptynę (hormon pobudzający apetyt), co może się przyczyniać do tycia.

„Zrozumienie związku między otyłością w dzieciństwie a innymi schorzeniami może dostarczyć ważnych informacji na temat przyczyn rozwoju otyłości i pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod jej prewencji” – ocenia badacz.

Z danych statystycznych wynika, że epidemia otyłości wśród dzieci i młodzieży rozwija się w ostatnich dwóch dekadach błyskawicznie. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie, otyłość występuje wśród 17 proc. dzieci i nastolatków w USA (na otyłość i nadwagę cierpi co trzecie amerykańskie dziecko), w Polsce odsetek dzieci z nadwagą lub otyłością wynosi 18 proc. wśród chłopców i 14 proc. wśród dziewczynek (badania dla Fundacji Banku Ochrony Środowiska z 2012 r.).

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. amaranta 20.01.2013 12:33

    Witam,
    ważny,choć mało odkrywczy temat.Tak zwane choroby z przesytu stały się tak powszechne, że prawie nikomu nie przychodzi do głowy zastanowić się nad nienormalnością problemu.Zachód i Ameryka głowią się nad tym, jak tu schudnąć.Ilość pieniędzy przeznaczona na “cudowne” diety i kuracje poraża,a ogromna liczba mieszkańców tej planety nie ma dziś w co “wbić zębów”. Świat stanął na głowie i z tej zaburzonej,koślawej perspektywy pozwala się oglądać.
    Pozdrawiam

  2. adi7x 21.01.2013 17:04

    Większa otyłość > więcej chorób > słabsza psychika – większe zyski > łatwiejsza kontrola…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.