Problemy techniczne w rosyjskiej elektrowni atomowej

Opublikowano: 19.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 747

Czwarty blok energetyczny elektrowni jądrowej Biełojarsk z unikalnym reaktorem na prędkich neutronach BN-800 został odłączony z powodu alarmu o awarii – poinformowała służba prasowa elektrowni.

„Jeśli gdzieś pojawia się sygnał o awarii, uruchamiają się zabezpieczenia. Dzieje się to automatycznie. Doszło do spadku mocy w bloku energetycznym zgodnie ze zwykłym algorytmem. Blok energetyczny jest częściowo rozładowany, gdy jest wyłączony” – powiedział przedstawiciel służby prasowej. Jak podkreślono, nie ma odchyleń od granic i warunków bezpiecznej eksploatacji.

Obecnie są wyjaśniane i eliminowane przyczyny wyłączenia generatora, po czym blok energetyczny zostanie włączony.

Poprzednie nieplanowane wyłączenie czwartego bloku energetycznego elektrowni jądrowej Biełojarsk miało miejsce 12 lipca z powodu zmiany właściwości kondensatora wbudowanego w przełącznik turbogeneratora.

Wówczas również nie odnotowano odchyleń od granic i warunków bezpiecznego użytkowania.

Czwarty blok energetyczny elektrowni jądrowej Biełojarsk został oddany do eksploatacji pod koniec 2015 roku. Jest on konieczny do przetestowania technologii związanych z rozwojem energetyki atomowej w oparciu o tak zwany zamknięty cykl paliwowy. W takim cyklu dzięki rozszerzonej produkcji paliwa jądrowego znacznie rozszerza się baza paliwowa energetyki atomowej, a także będzie możliwe zmniejszenie ilości odpadów radioaktywnych w procesie „spalania” niebezpiecznych radionuklidów.

Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC0)
Źródło: pl.Sputniknews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.