Próba zamordowania całej elity politycznej Gwinei Bissau

Opublikowano: 04.02.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2017

W Gwinei Bissau, państwie leżącym w zachodniej części kontynentu afrykańskiego, według tamtejszego prezydenta doszło 1 lutego 2022 roku do próby zamordowania całej elity politycznej kraju.

Prezydent Umaro Sissoco Embaló powiedział, że przeżył próbę zamachu stanu, który 2 dni temu próbowali przeprowadzić nieznani sprawcy. Dodał także, że próbowano w trakcie tych wydarzeń zamordować jego, premiera oraz cały rząd.

Embalo uważa, że wydarzenia te mogą mieć związek z handlem narkotykami, gdyż jego kraj jest afrykańskim punktem odbioru środków odurzających z Ameryki Południowej, które następnie trafiają do Europy. Jednak według licznych świadków próby zamachu stanu mógł dokonać jakiś element tamtejszych sił zbrojnych. Jean Claude Kassi Brou, prezydent Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) napisał 2 lutego na Twitterze, że zamachu stanu próbowali dokonać wojskowi: “Z zadowoleniem przyjmuję niepowodzenie próby wojskowego zamachu stanu w Gwinei Bissau, który był atakiem na demokrację i ludność Gwinei Bissau.”

ECOWAS ponadto zaapelował do wojska o powrót do koszar, co również miało sugerować, że doszło do próby wojskowego przewrotu.

Prezydent Embalo zauważył, że zamachowcy byli bardzo dobrze wyszkoleni, przygotowani oraz świetnie zorganizowani jednak sam z jakiś powodów wyklucza rolę armii w tych wydarzeniach. Być może dlatego bo sam jest byłym wojskowym i jak twierdzi, armia udzieliła mu mocnego poparcia w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich oraz już po ich wygraniu.

Mimo to według relacji świadków w pobliżu miejsca ataku widziano silnie uzbrojone pojazdy wojskowe a mężczyźni, którzy dokonali ataku na tamtejsze elity polityczne, którzy wcześniej otoczyli kompleks rządowy, również byli bardzo dobrze uzbrojeni.

Embalo wygrał wybory prezydenckie w 2019 roku z Domingosem Simoesem Pereirą, byłym pracownikiem Banku Światowego, absolwentem Kalifornijskiego Uniwersytetu Stanowego w Fresno w amerykańskim stanie Kalifornia. Pereira po wyborach kwestionował ich uczciwość jednak Sąd Najwyższy odrzucił jego skargi.

Embalo po dojściu do władzy zacieśnił relacje z Chińską Republiką Ludową. W styczniu 2021 roku osobiście pojawił się na ceremonii rozpoczęcia budowy przez Chińczyków 14-kilometrowej autostrady, która ma połączyć miasta Bissau i Safim i tym samym znacznie przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. W trakcie uroczystości Embalo wygłosił peany na cześć współpracy jego kraju z ChRL: “Chiny i Gwineę Bissau łączy głęboka i braterska przyjaźń. Chiny od dawna udzielają Gwinei Bissau ważnej pomocy i bezinteresownie wspierają rozwój gospodarczy i społeczny Gwinei Bissau w takich dziedzinach, jak zdrowie, edukacja i rolnictwo.”

Dodał ponadto: “Gwinea jest gotowa nadal wzmacniać pragmatyczną współpracę z Chinami, zacieśniać więzy przyjaźni i promować stabilne i długoterminowe relacje między tymi dwoma krajami”

Ambasador Chin w Gwinei Bissau w trakcie tej samej uroczystości przyznał: “Wierzymy, że dzięki stabilizacji politycznej w Gwinei Bissau, przy wspólnym wysiłku obu stron, współpraca w różnych dziedzinach między naszymi krajami wejdzie na nowy poziom rozwoju.”

Fidelis Forbes, minister mieszkalnictwa, robót publicznych oraz urbanistyki tego afrykańskiego kraju podziękował Chińczykom za ich wkład w rozwój infrastruktury kraju: “Chiny pomogły Gwinei Bissau w budowie pałacu prezydenckiego, budynku parlamentu, budynku rządowego, budynku sądu, stadionu narodowego, narodowej szkoły medycznej oraz Szpitala Przyjaźni Chiny-Gwinea Bissau. Projekty te mają ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Gwinei Bissau oraz poprawy dobrobytu ludzi. Gwinea będzie w pełni współpracować z chińskim zespołem projektowym, aby ukończyć projekt autostrady […] w wyznaczonym terminie.”

Niecały rok później, 22 listopada 2021 roku Gwinea Bissau dołączyła do wielkiego chińskiego projektu geoekonomicznego jakim jest Inicjatywy Pasa i Szlaku. Memorandum o dołączeniu tego kraju do BRI podpisali ambasador Chin w GB Guo Ce oraz minister spraw zagranicznych afrykańskiego kraju – Suzi Carla Barbosa.

Próba obalenia władz Gwinei Bissau jest więc kolejną próbą odsunięcia od władzy prochińskich przywódców w tej części Afryki. Od początku tzw. pandemii koronawirusa, która wyraźnie podkręciła rywalizację pomiędzy USA a Chinami o prymat na ziemskim globie, prochińskich polityków odsunięto od władzy już w trzech krajach tamtego obszaru: Mali, Gwinei i ostatnio w Burkinie Faso. Przy czym w Mali miały miejsca dwa przewroty wojskowe: jeden w 2020 roku, drugi rok później.

Wojska zarówno Mali, Gwinei, Burkiny Faso jak i Gwinei Bissau regularnie uczestniczą w amerykańskich szkoleniach Flintlock, w których biorą udział także instruktorzy z polskich sił specjalnych, realizując tym samym amerykańskie interesy w rejonie zachodniej Afryki.

Jak zauważają Jonathan Caverley z US Naval War College oraz Jesse Savage z Trinity College w Dublinie, istnieje silny związek między szkoleniem zagranicznych sił zbrojnych przez USA a próbami zamachu stanu wspieranymi przez wojsko. Stwierdzili oni, że zagraniczne szkolenie zapewnia odbiorcom wiarygodność i władzę w korpusie oficerskim, które mogą następnie wykorzystać do zmobilizowania oficerów przeciwko rządom cywilnym oraz że amerykańskie programy szkoleniowe w przybliżeniu podwajają ryzyko zamachu stanu w państwie którego siły zbrojne takie szkolenie otrzymują.

Pomimo iż prezydent tego kraju stara się przerzucić odpowiedzialność za próbę zamachu stanu na grupy związane z handlem narkotykami, dobre wyszkolenie, zorganizowanie oraz przygotowanie puczystów, podobnie jak zeznania licznych świadków wskazują jednak na to iż próby przewrotu politycznego mogły dokonać pewne czynniki tamtejszych sił zbrojnych.

Pasowałoby to z resztą do schematu poprzednich zamachów stanu z tej części świata. Biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone przeszkoliły w ostatnim czasie ponad 6000 żołnierzy krajów zachodnioafrykańskich, w tym wielu dowódców, niewykluczone, że jeżeli wersja o wojskowym puczu się sprawdzi, może to być kolejny po Mali, Gwinei i Burkinie Faso przewrót, który zorganizowali sojusznicy USA w tamtym regionie. Co z resztą nie powinno nikogo zdziwić biorąc pod uwagę, że w każdym z tych krajów od władzy odsunięto prochińskich przywódców a demokratyczne wybory w żadnym z nich nie zostały wciąż przeprowadzone. Tak więc we wszystkich trzech przypadkach od dnia puczu do dnia dzisiejszego władze sprawują ludzie ściśle związani z amerykańskim Departamentem Obrony.

Biorąc pod uwagę, że w Afryce zachodniej jest jeszcze sporo krajów, które popełniły „zbrodnię” zbratania się z Chinami w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego własnego kraju i wyciągnięcia z nędzy jego mieszkańców, możemy już chyba dzisiaj stwierdzić, że na 4 krajach się nie skończy. Który więc będzie kolejna ofiarą epidemii zamachów stanu? No cóż, biorąc pod uwagę, że Gwinea Równikowa, mimo iż nie leży stricte w tamtym rejonie, nie tylko dołączyła do inicjatywy Pasa i Szlaku, zaprosiła chińskie inwestycje dzięki którym kraj na podlegać intensywnemu uprzemysłowieniu, ale jeszcze według anonimowych amerykańskich urzędników kraj ten ma stać się miejscem utworzenia drugiej zagranicznej chińskiej bazy wojskowej, wydaje się być do tego idealnym kandydatem.

Słowa anonimowych urzędników należy traktować z przymrużeniem oka, jednak sam fakt, że ktoś puścił w obieg taką plotkę każe nam przypuszczać, że być może zrobiono to po to, aby zalegitymizować w oczach opinii publicznej konieczność wywrócenia porządku politycznego w tym kraju. Bo przecież jeżeli Gwinea Równikowa, kraj z dużym złożami surowców naturalnych takich jak ropa naftowa (eksploatowanych przede wszystkim przez amerykańskiego Exxona), odniósłby niemały sukces dzięki współpracy z Chinami, to inne kraje mogłyby wziąć z nich przykład. A jeżeli dojdzie do zamachu stanu, dokonanego przez nieznanych sprawców czy inne wojska specjalne, wyszkolone przez Pentagon i ich europejskich wasali, to cały projekt współpracy zostanie zdestabilizowany.

Tak więc jeżeli miałbym typować, który kraj Afryki zachodniej zostanie wywrócony w najbliższym czasie to z pewnością Gwinea Równikowa zajmuje na tej liście 1 miejsce. Co prawda GR nie wysyła swoich wojsk na coroczne ćwiczenia Flintlock oraz nie przynależy do ECOWAS jednak w przeszłości tamtejsze wojska specjalne były szkolone w ramach Wspólnej Połączonej Wymiany Szkoleniowej amerykańskiego Departamentu Obrony (JCET). Inne formacje zbrojne tego afrykańskiego kraju również brały udział, m.in. w 2021 roku, w amerykańskich programach szkoleniowych. Więc nieznanych sprawców nie powinno tam zabraknąć.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net

Źródłografia

1. https://www.maritime-executive.com/article/why-equatorial-guinea-may-host-china-s-first-atlantic-naval-base

2. https://ecfr.eu/article/chinas-new-military-base-in-africa-what-it-means-for-europe-and-america/

3. https://www.clbrief.com/equatorial-guinea-into-chinas-arms/

4. http://www.news.cn/english/2021-10/27/c_1310273156.htm

5. https://en.ndrc.gov.cn/news/mediarusources/202112/t20211210_1307485.html

6. https://en.wikipedia.org/wiki/Umaro_Sissoco_Embaló

7. https://global.chinadaily.com.cn/a/202101/25/WS600ec19ba31024ad0baa4f3b.html

8. https://www.theafricareport.com/173084/guinea-bissau-they-wanted-to-kill-the-president-says-head-of-state-umaro-sissoco-embalo/

9. http://www.xinhuanet.com/english/2021-01/23/c_139690604.htm

10. https://www.pe.com/2022/02/01/coup-feared-as-gunfire-rings-out-in-guinea-bissau-capital/

11. https://www-nytimes-com.translate.goog/2022/02/01/world/africa/guinea-bissau-coup-attempt.html

12. https://en.wikipedia.org/wiki/Domingos_Simões_Pereira

13. https://www.aljazeera.com/news/2022/2/2/explainer-guinea-bissau-attempted-coup

14. https://www.washingtonpost.com/world/2021/10/05/guinea-bissau-antonio-indjai/

15. https://twitter.com/presidentecowas/status/1488793855742947330

16. https://www.reuters.com/world/africa/six-killed-failed-coup-guinea-bissau-2022-02-02/

17. https://www.democracynow.org/2022/2/2/headlines/guinea_bissaus_president_says_he_survived_coup_attempt_security_forces_killed_in_attack

18. https://www.modernghana.com/news/253530/africa-drug-trade-fuels-terror.html

19. http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8402820.stm

20. https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/gwinea-bissau-prezydent-zapewnia-ze-proba-dokonania-zamachu-stanu-okazala-sie-nieudana/

21. https://en.wikipedia.org/wiki/2022_Guinea-Bissau_coup_d%27état_attempt

22. https://www.bbc.com/news/world-africa-60220701

23. https://www.globalsecurity.org/military/world/africa/gq-personnel.htm

24. https://www.africom.mil/what-we-do/exercises/obangame-express

25. https://warontherocks.com/2017/08/training-the-man-on-horseback-the-connection-between-u-s-training-and-military-coups/

26. https://youtu.be/d5NubQEUTC8


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. vannamond 05.02.2022 20:37

    Chiny powinny wysłać tam misje stabilizacja albo proxy typu Koreańczycy. Czas pogonić imperium zła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.