Próba zajęcia brytyjskiego tankowca w Cieśninie Ormuz

Opublikowano: 11.07.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 271

Wielka Brytania potwierdziła incydent z kutrami Iranu i brytyjskim tankowcem w Cieśninie Ormuz. Kutry należące prawdopodobnie do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej próbowały zatrzymać brytyjski tankowiec.

Trzy irańskie kutry próbowały zatrzymać brytyjski tankowiec naftowy w Cieśninie Ormuz – poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Jak przekazuje LBC, eskortujący go okręt HMS Montrose ostrzegł irańskie jednostki, które zaniechały swoich działań.

Portal „Sky News”, powołując się na rzecznika rządu Wielkiej Brytanii również pisze, że trzy irańskie okręty „próbowały uniemożliwić” przepłynięcie statku handlowego w regionie. Wcześniej media, powołując się na źródła podały, że pięć kutrów, należących prawdopodobnie do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej próbowało zatrzymać brytyjski tankowiec.

Pentagon komentując incydent oświadczył, że wie o tych doniesieniach podkreślając, że zagrożenia dla swobodnej żeglugi wymagają podjęcia decyzji na szczeblu międzynarodowym.

4 lipca władze brytyjskiego Gibraltaru zatrzymały irański supertankowiec przewożący ropę naftową do Syrii. Według szefa Gibraltaru Fabiana Picardo takie środki zostały podjęte z powodu „informacji, które dają rządowi Gibraltaru uzasadnione podstawy, by sądzić, że statek Grace 1 działał z naruszeniem sankcji UE wobec Syrii”. Tankowiec został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych.

Iran zareagował na incydent. „Żądamy szybkiego uwolnienia tankowca” – napisano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu opublikowanym na stronie internetowej resortu. Teheran wystosował podobne żądanie do ambasadora Wielkiej Brytanii w Islamskiej Republice Roberta Mackera, który został wezwany w czwartek do irańskiego MSZ w proteście, jak to ujął Iran, przeciwko „nielegalnemu zatrzymaniu” przez brytyjskie siły morskie tankowca.

Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wyjaśniło ambasadorowi, że statek znajduje się na wodach międzynarodowych i dlatego porównał zatrzymanie tankowca przez brytyjskich marynarzy z „morskim rozbojem”. Macker otrzymał również dane dotyczące legalności przemieszczania statku z irańską ropą.

Iran planuje odpowiedzieć Wielkiej Brytanii na zajęcie statku Grace 1 na Gibraltarze. Takie oświadczenie złożył szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu Mohammad Bagheri. „Ten środek (zajęcie tankowca – red.) nie pozostanie bez odpowiedzi, która zostanie rozważona we właściwym czasie i we właściwym miejscu” – zaznaczył generał.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. franek 11.07.2019 23:49

    Niezłe zaślepienie i hucpa u tych politruków z NATO. Napadli na irański statek, a teraz pyski sobie wycierają wolnością żeglugi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.