Prezydenta Brazylii uderza w cenzurę „Facebooka” i „Twittera”

Opublikowano: 10.09.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1693

Jak donosi agencja Reuters, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał dekret mający na celu ograniczenie uprawnień firm zajmujących się mediami społecznościowymi do usuwania kont i treści. Bolsonaro zdecydował, że konieczna jest zmiana przepisów, aby zwalczać „arbitralne usuwanie” profili. Nowe przepisy, mogą pomóc chronić wolność słowa obywateli Brazylii.

Podczas pandemii koronawirusa „Twitter” i „Facebook” usunęły wiele postów udostępnianych przez prezydenta i jego zwolenników. Korporacje tłumaczyły, że wspomniane posty uznano za wprowadzające w błąd. Nowy dekret ma na celu wyjaśnienie uprawnień firm zajmujących się mediami społecznościowymi do kontrolowania treści na swoich platformach.

Szczegóły dekretu, stwierdzają, że giganci technologiczni będą musieli podać „słuszną przyczynę i motywację” przed usunięciem konta lub treści. Nie jest jasne, w jaki sposób nakaz zostanie wyegzekwowany. Ogłoszenie pojawia się w przededniu, dużych demonstracji zwolenników Bolsonaro w całej Brazylii.

Zamierzają oni oprotestować krajowy Kongres i Sąd Najwyższy, które w zeszłym miesiącu dodały nazwisko Bolsonaro do listy osób objętych śledztwem w sprawie rzekomego wytwarzania dezinformacji. Krytycy twierdzą, że marsze, które zbiegają się z obchodami Dnia Niepodległości, stanowią zagrożenie dla demokracji.

W lipcu „YouTube” usunął około 15 filmów z kanału należącego do Bolsonaro za rozpowszechnianie „dezinformacji na temat COVID-19”. Niektóre z usuniętych postów zawierały filmy promujące stosowanie hydroksychlorochiny, leku na malarię i leku przeciwpasożytniczego Ivermectin jako skutecznego leku na koronawirusa SARS-CoV-2.

W zeszłym roku „Facebook” zastosował się do nakazu brazylijskiego Sądu Najwyższego o zablokowaniu kont dziesiątek czołowych sojuszników Bolsonaro oskarżonych o rozpowszechnianie dezinformacji przeciwko sędziom federalnym. Pan Bolsonaro od tego czasu, zachęca zwolenników do współpracy na alternatywnych platformach, takich jak „Telegram” i „Parler”.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.