Prezydent podpisał ustawę dekomunizacyjną

Opublikowano: 21.05.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 963

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.

Projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej przygotowali senatorowie PiS. W lutym Senat podjął inicjatywę legislacyjną w tej sprawie. Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. W ustawie określono, że „za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

Ustawa oznacza, że nie można nadawać nazw ulic, placów czy szkół odwołujących się pozytywnie do komunizmu. Decyzję o stwierdzeniu nieważności uchwały, która upamiętniałaby osobę czy ideę komunistyczną ma podejmować wojewoda. Zarazem samorządy mają obowiązek zmiany nazw propagujących komunizm. Jeżeli tego nie uczynią w wyznaczonym czasie, wojewoda ma wydać w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN.

W ustawie zapisano, że zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Państwo ma też wziąć na siebie część kosztów związanych z wymianą dokumentów, ale obywatele mają ponieść takie koszty jak wymiana szyldów, wizytówek, papieru firmowego, koszty poinformowania nadawców korespondencji, koszty zmiany ogłoszeń i reklam.

Według autorów projektu ustawy, w Polsce jest ok. 1200-1400 nazw miejsc, upamiętniających system komunistyczny.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. luzak1977 21.05.2016 09:02

    Chore to jest. Upamiętnijcie za to banderę i jego zgraję.

  2. argos1 21.05.2016 10:32

    Place i ulice imienia Józefa Piłsudskiego socjalisty-legionisty w “polskich” miastach już mamy i należy się spodziewać, że te nazwy raczej nie będą zweryfikowane w ramach obecnej de-komunizacji. Ale co w takim razie zrobić z imieniem socjalisty-legionisty Władysława Broniewskiego?
    Czy uznać mamy, że był on także dobrym Polakiem-patriotą tak jak Piłsudski, czy należy uznać, że był jednak tym “złym”?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Broniewski

    A co z kolei zrobić z imieniem generała Władysława Andersa? Przecież w czasie przebijania się Armii Poznań i Pomorze przez Kampinos do Warszawy właśnie gen. Anders odmówił gen. Tadeuszowi Kutrzebie wykonania rozkazu obrony skraju Puszczy Kampinoskiej, motywując to przewidywanymi zbyt dużymi stratami swojej brygady. Anders był też oskarżany o udział w domniemanym zamachu na gen. Sikorskiego. Niby ogólnie to jest ten “dobry”, ale tylko trochę “zły”.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Anders

    Kukliński – dziś bohater, a wczoraj zdrajca, ponieważ opcja polityczna się zmieniła we władzach państwowych – żałosne!

    luzak1977 – dobrze to podsumowałeś, że niedługo PiS tylko po to aby “dokopać” Ruskim, postawi pomniki banderze i mordercom z nacjonalistycznych organizacji ukraińskich – i to jest naprawdę smutne…

  3. BrutulloF1 21.05.2016 12:14

    Jakiś rok temu banderowska Ukraina wydała podobny idiotyzm. Przypadkowe podobieństwo?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.