Prezydent podpisał projekty ustaw ws. sędziów pokoju

Opublikowano: 05.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1022

Jak przekazał Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, w czwartek odbyła się prezentacja prezydenckiego projektu ws. sędziów pokoju. Prezydent Andrzej Duda podpisał projekty ustaw ws. sędziów pokoju. Teraz projekty trafią do Sejmu.

W czasie uroczystości Andrzej Duda poinformował, że rozmowę na temat sędziów pokoju rozpoczął już „bardzo dawno” z posłem Pawłem Kukizem. „To początkowo był po prostu pomysł tego, aby udział czynnika bliższego polskiemu społeczeństwu w najprostszych sprawach (…) spowodował zbliżenie wymiaru sprawiedliwości do obywatela” – podkreślił.

W ocenie prezydenta wprowadzenie instytucji sędziów pokoju przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela. Z kolei zdaniem Pawła Kukiza sędziowie pokoju m.in. przyśpieszą postępowania, wybierani też będą bezpośrednio przez obywateli. „Dziś dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu jako prezydenckie projekty ustawy” – oświadczył prezydent. „Przez sędziów pokoju będą rozstrzygane sprawy najprostsze, które dzisiaj bardzo często stanowią utrapienie sądów rejonowych” – zaznaczył.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na prezydenckiej stronie, prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny prowadził powołany przez Prezydenta zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego.

Prezydencki projekt zakłada, że sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.