Prezydent podpisał nowe prawo o prokuraturze

Opublikowano: 13.02.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 520

Ustawy podpisane wczoraj przez Andrzeja Dudę dają ministrowi sprawiedliwości władzę jakiej nie miał żaden jego poprzednik.

Od początku marca, kiedy wejdą w życie nowe przepisy, Zbigniew Ziobro będzie jednym z najpotężniejszych ludzi w Polsce. Najważniejsze zmiany przewidują połączenie stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz likwidację prokuratury wojskowej. Ziobro zyska możliwość odtajniania informacji uzyskanych w toczących się postępowaniach oraz głębokiej ingerencji w przebieg działań śledczych. Zniesiona zostanie kadencyjność kierowniczych stanowisk w prokuraturze.

Reforma ma na celu umożliwienie ministrowi “ręcznego sterowania” działaniem prokuratury. Ziobro będzie mógł bezpośrednio wydawać polecenia, zarządzenia i wytyczne służbom podlegającym pod jego urząd oraz znosić klauzule tajności w “w szczególnie uzasadnionych wypadkach”. Szczególność ta nie jest jednak sprecyzowana w ustawie, a więc w praktyce PG będzie mógł skorzystać z tego uprawnienia w dowolnym momencie.

Ustawę krytykuje opozycja.

– PiS zachowuje się jak ośmiornica: przejmuje coraz to nowe obszary społeczne i niezależne – powiedział były minister sprawiedliwości z czasów PO, Bogdan Klich.

– Jak na „szeryfa”, zbyt szybko wyciąga on colta; raz trafi przestępcę, a raz – niewinnego człowieka – w taki sposób skłonności Ziobry opisuje Marek Borowski.

– Chodzi o oręż do zniszczenia każdego, kogo chce się zniszczyć – ostrzega senator PO Mieczysław Augustyn.

Krytyczne stanowisko wobec zmian zajęły również Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury oraz I Prezes Sądu Najwyższego – Małgorzata Gersdorf.

Nowe rozwiązania bardzo podobają się za to Andrzejowi Dudzie. “Zdaniem prezydenta to rozwiązanie powinno się przyczynić do zwiększenia skuteczności działań państwa w ochronie obywateli” – podaje w komunikacie jego kancelaria.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. ZIWK 13.02.2016 09:46

  Laurenty Beria i Feliks Edmundowicz Dierżyńskij mają godnego następcę.
  Bez sądu będzie można KAŻDEGO oskarżyć i na dowolnie długo wsadzić do aresztu (a reżim tam jest gorszy niż w więzieniu).
  Dzięki temu w najbliższych wyborach (o ile się w ogóle odbędą) będzie tylko 1 partia i będzie miała 100% poparcia…

 2. robi1906 13.02.2016 11:05

  ZIWK
  Czytając książeczkę młodszego Pruszyńskiego o tytule “Ile żydzi są winni Polakom” natrafiłem na krótką (niestety) notatkę o tym jak zaraz po wojnie namówiono 15 wyższych oficerów w Anglii do powrotu do kraju (do powrotu namawiali ich Kiszczak i Kuropieska), po kilku latach oskarżono i skazano na karę śmierci a ich sędzią był Kryże.
  Niestety nic więcej nie napisał więc jeśli wiesz coś więcej o tej sprawie to napisz.

 3. agama 13.02.2016 12:31
 4. XXIRapax 13.02.2016 18:01

  agama Ty zawsze poprawisz człowiekowi humor 😀

 5. robi1906 13.02.2016 19:43

  agama i XXIRapax
  Może wiecie albo i nie, to państwo już od tysiąca lat nie jest sprawiedliwe a zwłaszcza teraz za “jadowitego plemienia garbatych nosów” osiąga szczyty obłudy, dwa lata temu sejm przegłosował ustawę o dodatku w wysokości 100 euro dla tych którzy przeżyli okupację (tylko przy dwóch głosach sprzeciwu),
  a tymi obdarowanymi może są Polacy z Wołynia?, niestety nie.
  A tymi obdarowanymi może są Polacy którzy przeżyli hekatombę Powstania Warszawskiego?, również nie.
  A tymi obdarowanymi może są Polacy którzy przeżyli na Śląsku,Pomorzu czy z Gdańska, a może dostały te pieniądze słynne dzieci z zamojskiego których rodziców Niemcy zamordowali dla przestrzeni życiowej “rasy panów” a wybrane ich dzieci z racji z blond urody przymusowo były adoptowane przez rodziny niemieckie?, oczywiście że nie.
  Czy te pieniądze dostały Polki przymusowo brane do burdeli Werhmachtu?,
  jeszcze raz nie i nie.
  No to kto dostał te pieniądze?,
  odpowiedź jest prosta, “naród wybrany”, taka Wolińska czy Morel gdyby dożyli, dostali by mały prezencik do ich skromnych emerytur od swoich ziomali, gdyby dożyli. Ale nie łudźcie się takich jak tych dwoje jest jeszcze wielu, Szechter jeszcze żyje i żyje jeszcze wielu innych.
  I jak tu nie czuć się “panem świata”.

 6. agama 13.02.2016 20:52

  spoko, kto pałą wojuje, od pały ginie

 7. ZIWK 13.02.2016 22:35

  @robi1906
  Nie znam tej historii.
  Ale jeśli sądził Kryże to nie mogło być innego wyroku…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.