Prezydent Macedonii przeciwko zmianie nazwy kraju

Opublikowano: 15.06.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 809

Ogłoszone niedawno porozumienie między Grecją i Macedonią w sprawie zmiany nazwy drugiego z tych państw miało zakończyć polityczny konflikt trwający już ponad 25 lat. Dezaprobatę dla uzgodnień między rządami obu krajów wyraził jednak prezydent Macedonii, protestuje też grecka opozycja.

Niedawno informowaliśmy o ogłoszeniu przez premierów Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaewa zakończenia negocjacji na linii Ateny-Skopje w sprawie zmiany nazwy Macedonii (która miałaby się nazywać Republika Macedonii Północnej). Obaj politycy wyrazili zadowolenie z przebiegu negocjacji, lecz w ich krajach nie wszyscy są przychylni podjętym decyzjom.

Prezydent Macedonii Gorge Iwanow wprost stwierdził, że nie podpisze odpowiedniego dokumentu w tej sprawie, gdyż owa umowa oznacza zbyt wiele ustępstw na korzyść Greków. Nim jednak porozumienie trafi do gabinetu prezydenta, będzie ono rozpatrywane przez macedoński parlament. Droga do zakończenia konfliktu o nazewnictwo może być więc jeszcze długa.

Niezadowolenie z powodu zakończenia negocjacji wyraziła też grecka opozycja. Przywódca konserwatystów z Nowej Demokracji Kyriakos Micotakis ogłosił, że nowe ustalenia są „problematyczne” i nie popiera ich większość Greków, a sam premier Cipras nie miał „politycznej legitymacji” do podjęcia takiej decyzji.

Sprawdziły się wiec doniesienia o ewentualnych protestach wobec grecko-macedońskich rozmów. Początkowo zakładano jednak, że bałkański kraj będzie się nazywał „Republiką Macedonii Ilindeńskiej” na cześć Dnia św. Eliasza, ważnego macedońskiego święta.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: Rp.pl, Wiadomosci.wp.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.