Prezydent Iranu chwali opór Syrii i Palestyny

Opublikowano: 05.05.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1169

Irański prezydent Ebrahim Raisi przebywa z wizytą w Syryjskiej Republice Arabskiej. W jej trakcie podkreślił, że walka Syryjczyków i Palestyńczyków z Izraelem „wzmocniła front oporu”, a dzięki temu „izraelski reżim stał się kruchy bardziej niż kiedykolwiek”. Innym ważnym elementem pierwszej od 2011 roku wizyty irańskiej głowy państwa w Damaszku było podpisanie szeregu porozumień o współpracy gospodarczej.

Raisi w środę przybył do stolicy Syrii z dwudniową wizytą, spotykając się od razu ze swoim syryjskim odpowiednikiem, Baszarem al-Assadem. Pogratulował więc przywódcy Syrii przezwyciężenia sankcji i zwycięstwa w trwającej przez 12 lat wojnie domowej. Zapewnił także pomoc swojego kraju dla Syryjczyków w odbudowie państwa.

Al-Assad chwalił natomiast dotychczasowe stosunki syryjsko-irańskie, bo „były stabilne nawet w trudnych czasach pomimo ciężkich burz politycznych i zagrożeń dla bezpieczeństwa, które nawiedziły Bliski Wschód”.

Do Damaszku wraz z irańskim prezydentem przybyło także kilku ministrów. Wraz ze swoimi syryjskimi odpowiednikami podpisali oni szereg umów o strategicznej współpracy, dotyczących przede wszystkim kwestii odbudowy Syrii po wspomnianej wojnie domowej. Toczono także dyskusje dotyczące nowej linii kredytowej Teheranu dla Damaszku na inwestycje w sektorze energetycznym.

Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas wizyty Raisiego były jego odwiedziny w szyickim sanktuarium pod Damaszkiem. Prezydent Iranu w wygłoszonym w nim przemówieniu podkreślił znaczenie walki Syryjczyków i Palestyńczyków, dzięki której „izraelski reżim stał się kruchy bardziej niż kiedykolwiek”. Front oporu został tym samym wzmocniony, bo Stanom Zjednoczonym i Izraelowi nie udało się obalić syryjskiego rządu.

W Damaszku odbyło się również spotkanie irańskiego przywódcy z przedstawicielami palestyńskich ugrupowań. Raisi przemawiając do przedstawicieli Hamasu, Islamskiego Dżihadu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny podkreślił, że „izraelski reżim zniknie w nieodległej przyszłości”, zaś sama kwestia palestyńska ma najwyższy priorytet w irańskiej polityce zagranicznej.

Na podstawie: Alwatan.sy, France24.com, TasnimNews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.