Prezydent Chile nie przyjął listów uwierzytelniających od ambasadora Izraela

Opublikowano: 17.09.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1405

Chilijski prezydent Gabriel Boric odmówił przyjęcia listów uwierzytelniających od nowego ambasadora Izraela w Santiago, Gila Artzyeliego. Ceremonia została odwołana przez chilijskie władze, bo w poprzedzającą ją noc izraelskie służby zabiły nastolatka na Zachodnim Brzegu. Wydarzenie przeniesiono z tego powodu na przyszły miesiąc.

Nowy izraelski ambasador przybył do Chile w lipcu. W czwartek miał natomiast złożyć listy uwierzytelniające u chilijskiego prezydenta, a nawet zdążył przybyć do pałacu prezydenckiego. Tam Artzyeli został jednak poinformowany przez urzędników, że nie zostanie przyjęty przez Borica. Ostatecznie ceremonia została przesunięta na październik.

Lewicowa chilijska głowa państwa zareagowała w ten sposób na doniesienia z Autonomii Palestyńskiej. W noc poprzedzającą zaplanowaną uroczystość zginął bowiem 17-letni Palestyńczyk, zastrzelony w czasie starć na Zachodnim Brzegu. Chile postanowiło więc potępić w ten sposób „zabijanie palestyńskich dzieci”, a ambasador Izraela został wezwany do chilijskiego resortu spraw zagranicznych.

Według medialnych doniesień Chilijczycy nie uznali jednak swojego postępowania za karę wobec Izraela. Decyzję Borica uznano jednak za bezprecedensowy afront i złamanie powszechnie obowiązującego protokołu dyplomatycznego.

Został on skrytykowany między innymi przez społeczność żydowską w Chile, która potępiła „poważny incydent dyplomatyczny”. W podobnym tonie wypowiedział się także Amerykański Kongres Żydów, wzywając Borica do przeprosin, gdyż w przeciwnym razie w izraelsko-chilijskich relacjach powstaną „nieodwracalne szkody”.

Nie pierwszy raz obecny chilijski prezydent krytycznie odniósł się do działań państwa syjonistycznego. Trzy lata temu jeszcze jako polityk opozycji dostał on list od społeczności żydowskiej, w którym zachęcano go do „bardziej integracyjnego” podejścia wobec Żydów. W odpowiedzi Boric zasugerował chilijskim Żydom, aby poprosili Izrael o „zwrot zagrabionego palestyńskiego terytorium”.

Na podstawie: TimesOfIsrael.com, en.Mercopress.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. vannamond 17.09.2022 21:34

    Wow! Sa jeszcze tacy prezydenci!

  2. Stary Kulas 17.09.2022 22:04

    @vannamond
    Oczywiście, że są. Nie tylko Duda bardziej dba o obcych (tu Palestyńczyków) niż o interes własnego państwa. Jego decyzja na pewno zostanie przez Izrael zapamiętana, a Żydzi są bardzo pamiętliwi i mściwi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.