Prezydent Albanii oskarża Sorosa o próbę destabilizacji państwa

Opublikowano: 16.07.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 751

Prezydent Ilir Meta stwierdził, że Albanii udało się uniknąć spisku krajowego i międzynarodowego w celu „przejęcia państwa”, kierowanego przez amerykańskiego miliardera George’a Sorosa, chociaż nie przedstawił żadnych dowodów na jego roszczenia.

Ilir Meta powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że miał miejsce wewnętrzny i międzynarodowy spisek przeciwko albańskiej demokracji, której celem było zdestabilizowanie kraju podczas wyborów lokalnych w ostatni weekend.

Albański prezydent oskarżył inwestora miliardera i filantropa George’a Sorosa o to, że jest odpowiedzialny za to, co nazwał „spiskiem mającym na celu całkowite przejęcie państwa”. Meta nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, ani żadnych szczegółów na temat tego, w jaki sposób rzekomy spisek miał się rozwinąć ani jak został udaremniony.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak główne partie opozycyjne, w tym była partia Meta, Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji, odmówiły udziału w wyborach lokalnych w niedzielę. Meta twierdziła, że spisek destabilizacyjny miał zostać wprowadzony w niedzielę, ale nie powiódł się, ponieważ „Albańczycy nie poddali się prowokacji”. Opozycja zagroziła, że zakłóci niedzielne wybory, ale tego nie zrobiła.

Zarzuty Mety pojawiają się w związku z podwyższonym napięciem politycznym w Albanii, gdzie jego poprzednia partia, Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji, obecnie kierowany przez jego żonę Monikę Kryemadhi, organizuje protesty, próbując usunąć socjalistyczny rząd premiera Ediego Ramy, który z kolei oskarżany jest o udzielenie pomocy zorganizowanej przestępczości w celu kontrolowania wyborów w kraju.

Meta została wybrana na prezydenta w 2017 r. dzięki wsparciu socjalistów Ramy, ale parlament albański, kontrolowany przez Ramę, poddał Metę śledztwu i stara się usunąć go ze stanowiska prezydenta. Międzynarodowi obserwatorzy z misji monitorującej OBWE / ODIHR stwierdzili, że prawie całkowity brak opozycji w sondażach oznaczał, że nie mieli oni żadnego znaczącego wpływu i brani byli pod uwagę tylko „przy niewielkim uwzględnieniu interesów elektoratu”.

Socjaliści twierdzą jednak, że frekwencja była wystarczająco wysoka, aby potwierdzić wiarygodność wyniku w oczach Albańczyków. Partia Ramy kontroluje teraz rząd centralny i ośrodki lokalne, a także jest oskarżana o to, że mocno wpływa na inne instytucje, które powinny być niezależne.

„Mam kilka słów o uhonorowanym miliarderze George’u Sorosie. Nie wysłuchałem uważnie [węgierskiego premiera] Viktora Orbana w styczniu 2000 r., kiedy mówiłem z miłością o George’u Sorosie, ponieważ, prawdę mówiąc, pomógł nam wtedy, gdy byliśmy w opozycji, a on [Orban] powiedział mi: „ Bądź świadomy, że on nie jest taki demokratyczny i często spiskuje przeciwko demokracji ”.

Meta wezwał również do przeprowadzenia w tym roku nowych wyborów parlamentarnych. W ostatnich latach Soros stał się przedmiotem wielu teorii spiskowych na temat jego rzekomej władzy i manipulacji politycznych, często rozpowszechnianej przez tych, którzy sprzeciwiają się jego finansowemu wsparciu w różnych częściach świata.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 16.07.2019 12:38

    Dobrze to zrozumiałem? Żona przeciwko mężowi prowadzi opozycyjny ruch polityczny?

  2. janpol 17.07.2019 02:12

    To się nazywa “pozorna opozycja” aby ludziska nie opowiadali durnot, że nie mają alternatywy w wyborach. U nas (w prl – bis) rozwinęło się toto do rozmiarów nawet kilku “partii opozycyjnych”). Ale mi się toto kojarzy tylko ze starym dowcipem: tortury są nieuniknione ale mamy demokrację, masz prawo wybrać kata.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.