Prezydenckie wybory w Kirgistanie. Czy wybuchną protesty?

Opublikowano: 11.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 700

Zakończyły się wybory prezydenta Kirgistanu. Według wstępnych wyników zwyciężył Sadyr Żaparow. Oponenci odmawiają uznania wyników. Są pierwsze doniesienia o zatrzymaniach.

Po przeliczeniu 95 proc głosów z elektronicznie obsługiwanych urn wyborczych zwyciężył Sadyr Żaparow, który miałby uzyskać 79 proc. głosów. Jego główny kontrkandydat, Adahan Madumarow, uzyskał mniej niż 7 proc. Pozostali konkurenci nie przekroczyli 2 proc. „Nie uznaję wyników wyborów” – oznajmił natychmiast Madumarow. Podobne deklaracje wygłosili pozostali kandydaci, w tym Abdil Segizbajew, były szef Państwowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Kirgistanu. Madumarow poinformował w swoim wystąpieniu, że odnotowano wielokrotne naruszenia podczas liczenia głosów w komisjach wyborczych, w których znajdowały się wspomniane już urny obsługiwane elektronicznie. Fałszerstwa miałyby polegać na tym, że pracownicy służb specjalnych pod pozorem testowania urn wprowadzali z przyniesionych pendrive’ów swoje dane. „Specjaliści w najbliższym czasie ujawnią istotę tego, co tam się działo”, powiedział Madumarow.

Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Nurżan Szajldabekowa oznajmiła, że protesty w odniesieniu do procesu wyborczego, „będą rozpatrywane w przewidzianym prawem trybie” i dopiero na tej podstawie będzie można stwierdzić, czy uchybienia miały one wpływ na wynik wyborów. Kłótnia o wyniki wyborów prezydenckich ma znaczenie o tyle, że jednocześnie z wyborami odbywało się referendum dotyczące formy sprawowania władzy w państwie. 80 proc. Kirgizów wybrało formę prezydencką zamiast do tej pory działającej – parlamentarnej.

W Ałma-Acie ludzie wyszli na ulice i starli się z policją. Zatrzymano jak na razie, według mediów rosyjskich, około 100 osób.

Kirgistanem od lat regularnie wstrząsają protesty, kolorowe rewolucje lub niepokoje społeczne. Dotychczas pełniący obowiązki prezydenta i domniemany zwycięzca obecnych wyborów Sadyr Żaparow również objął swoje stanowisko po październikowych starciach na ulicach, w wyniku których uwolniono go z więzienia, do którego został wtrącony za rządów swojego poprzednika Sooronbaja Dżeenbekowa.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o