Prezes NBP zapowiada banknot 1000-złotowy

Opublikowano: 17.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1686

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że pojawi się nowy banknot o nominale 1000 zł. Mogłoby to nastąpić w trakcie kolejnej kadencji prezesa NBP, która zacznie się w czerwcu 2022 roku. „Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję – ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie” – powiedział Glapiński, cytowany przez portal Money.pl.

Szef NBP przekazał również, że od lutego 2017 do końca 2020 roku bank centralny wprowadził dotychczas do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych. Podkreślił, że nominał 500-złotowy został wprowadzony, żeby był „narodowy zapas gotówki”. Dodał, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były „bardzo akceptowane”. „Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł” – tłumaczył.

Prezes NPB zapewnił jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy. „Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę” – powiedział. „NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100 i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych” – zaznaczył.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.