Premierze! Spełnij wyborcze obietnice!

Opublikowano: 26.12.2010 | Kategorie: Polityka

Liczba wyświetleń: 432

OPZZ wystosowało list do Donalda Tuska, w którym przypomina, że wbrew zapowiedziom jego rząd nadal nie podjął działań na rzecz objęcia polskich pracowników prawami, jakimi cieszą się obywatele pozostałych krajów Unii.

* * *

Pan Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

Minęły trzy lata rządów koalicji Platformy Obywatelskiej RP oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wiele w ostatnim czasie słyszeliśmy o sukcesach rządu w ostatnich trzech latach i zrealizowanych obietnicach przedwyborczych. Przypomniano nam idee poszanowania dla demokratycznych praw i wolności europejskich z jakimi Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne 21 października 2007 roku. Niestety, do dzisiaj nie została zrealizowana jedna z najważniejszych obietnic, czyli podpisanie przez Polskę w całości Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Karta Praw Podstawowych jest zbiorem praw obywatelskich, których zadaniem jest tworzenie spójnego zestawu norm tworzonego w przyszłości prawa Unii Europejskiej.

Obejmuje ona:

– gwarancje godności życia mieszkańców Unii Europejskiej,

– zapisy o równości wobec prawa oraz gwarancje wolności osobistych (np. wolność wypowiedzi, gwarancje do sprawiedliwego procesu itp.),

– gwarancje praw konsumenckich,

– prawo do dobrej administracji,

– gwarancje praw socjalnych i pracowniczych (swobodne zrzeszanie się w związki zawodowe, prawo do strajku, należyte i sprawiedliwe warunki pracy, prawo do świadczeń z zabezpieczenia socjalnego, dostęp do profilaktycznej opieki zdrowotnej i prawo do korzystania z leczenia itp.),

– gwarancje ochrony danych osobowych,

– zasady bioetyczne.

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego odmówił podpisania Karty, przyłączając się do protokołu tzw. brytyjskiego wyłączenia. Rząd Prawa i Sprawiedliwości formalnie opowiedział się zatem przeciwko zapisanym w Karcie prawom pracowniczym i obywatelskim. Spowodowało to umniejszenie roli szeroko rozumianej sfery praw i wolności obywatelskich oraz pracowniczych w kontekście zarówno europejskim jak i krajowym. Przekreśliło także możliwość odwołania się obywateli polskich do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sytuacji naruszenia praw pracowniczych. Na skutek decyzji rządu PiS, nasi obywatele mają mniejsze prawa niż obywatele 25 państw członkowskich Unii Europejskiej.

W sprawie Karty Praw Podstawowych Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wypowiadało się wielokrotnie, podejmując inicjatywy na rzecz poszanowania przez Polskę demokratycznych reguł i zasad Unii Europejskiej.

Szanowny Panie Premierze, nawiązując do Pana wypowiedzi przedwyborczych sprzed trzech lat, mając na uwadze potrzebę realizacji w Polsce idei Europy Socjalnej, zwracamy się do Pana o jak najszybsze podjęcie niezbędnych działań w celu odstąpienia od tzw. protokołu brytyjskiego i podpisania przez Polskę Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej w całości. Tej decyzji oczekują od Pana polscy pracownicy i polscy związkowcy.

W imieniu Prezydium OPZZ:
Jan Guz
Przewodniczący OPZZ
Warszawa, 14 grudnia 2010 r.

Zdjęcie: Πρωθυπουργός της Ελλάδας
Źródło: Obywatel
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. abc 26.12.2010 10:09

    Panie Guz jest pan nieukiem.

  2. Sebek 26.12.2010 16:12

    Tusk powinien wypełnić większość swoich obietnic, ale podpisanie tej Karty “Praw” Podstawowych to chyba najgorsze co by mógł zrobić..

  3. mistr 27.12.2010 02:26

    Karta praw podstawowych to jedna z gorszych rzeczy, jakie mogą się stać… oby do tego nie doszło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.