Premier obawia się kolejnej fali emigracji z Polski

Opublikowano: 29.08.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 964

Coraz bliżej do zniesienia wiz do USA. Wielki sukces polskiego rządu? Być może – premier Morawiecki obawia się jednak, że z tego powodu coraz więcej ludzie zacznie wyjeżdżać z Polski!

Do polskiego Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji. Porozumienie to zostało zawarte 16 sierpnia w Waszyngtonie i stanowi ono istotny krok w kwestii zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków, którzy chcieliby wyjechać pracować do USA. Przewiduje się, że prezydent Andrzej Duda ma ratyfikować umowę, która w życie wejdzie 14 dni po jej ogłoszeniu. Czy można więc odtrąbić wielki sukces polskiej dyplomacji i rządu Prawa i Sprawiedliwości? Nie do końca…

Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowych “Faktach po faktach” na antenie telewizji TVN24 zaznaczył, że po ewentualnym zniesieniu wiz może dojść do kolejnej fali emigracji z naszego kraju. „Ale ja też jasno od jakiegoś czasu podkreślam, że mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi też nie chciało zostać” – komentował w rozmowie z Justyną Pochanke. „Liczę na to, że wizy jako pewna uciążliwość zostaną zniesione, ale jednocześnie liczę, że Polacy zostaną tutaj w kraju i że więcej Polaków wróci tutaj i będzie budowało swoją przyszłość w oparciu o Polskę” – uzupełniał.

„Chciałbym, żeby Polacy byli w Polsce. Chciałbym, żeby jak najwięcej Polaków ze Stanów Zjednoczonych wróciło” – podkreślał nasz premier. Warto zaznaczyć, że nie pierwszy raz szef polskiego rządu zachęcał swoich rodaków do powrotu z emigracji. Morawiecki wielokrotnie apelował do Polaków w tej sprawie. „Chcemy, aby młodzi ludzie pozostali w Polsce. Chcemy, żeby szybko znaleźli pracę, żeby zebrali doświadczenie zawodowe i nie emigrowali” – mówił w wywiadzie dla CNN na początku sierpnia.

Na zakończenie dodajmy, że porozumienie zostało zawarte między MSWiA, a Department of Homeland Security. „Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego #VisaWaiverDlaPolski” – napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na „Twitterze”.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie jest objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. MvS 29.08.2019 11:22

  Jakiś wniosek z tego, Mati, wypływa ? Coś tam świta ? Czy jednak dobrze, że zrobią miejsce dla emigrantów wszelakich, nawet tych z Grenlandii ?

 2. agama 29.08.2019 12:04

  USA nie zasługuje na Polaków

 3. clanpapa 29.08.2019 18:01

  Boi sie??? To niech sie postara i da Polakom zarobic.

 4. clanpapa 29.08.2019 18:02

  Boi sie??? To dlaczego nie da Polakom zarobic??? Wstretny zyd.

 5. koszyk91 29.08.2019 19:49

  Nie da nic bo Polak ma być biedny i sprzedać wszystko co jeszcze ma, by robić na szlachtę jerozolimską oraz korporacje.
  Zero korzystamy z zasobów naszej ziemi. Nawet węgiel trzeba importować.

 6. ZIWK 30.08.2019 10:13

  Czyli z nocnych koszmarów Kłamcy Morawieckiego wynika prosty wniosek – zamknąć granice i wydawać, jak we wspaniałych latach 50-ych 1000 paszportów rocznie.

 7. Cosmo 30.08.2019 15:18

  Morawiecki i spółka tylko zacierają ręce z tego powodu. Więcej taniej siły roboczej w USA która jeszcze wierzy w amerykański sen. Krzyż na drogę. Więcej miejsca dla żydków w polszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.