Premier Kambodży kazał strzelać do drwali-przestępców

Opublikowano: 27.02.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

Nielegalna wycinka lasów w Kambodży przybrała ogromne rozmiary i jest ona mocno uzależniona od popytu w Chinach na luksusowe meble. Premier tego kraju Hun Sen w przemówieniu telewizyjnym powiedział przedwczoraj, że już wcześniej nakazał żołnierzom, aby strzelali rakietami z helikopterów do ludzi, którzy biorą udział w wylesianiu.

W styczniu premier Kambodży utworzył specjalny oddział, którego celem jest zwalczanie nielegalnej wycinki lasów. Jest on prowadzony przez dowódcę Narodowej Policji Wojskowej Sao Sokha. Hun Sen powiedział że wysłał na patrole dwa helikoptery ale jak dotąd żaden z nich “nie odpalił ani jednej rakiety”, choć wydał rozkaz aby wojsko strzelało gdy tylko namierzy ludzi, którzy biorą udział w tym nielegalnym procederze.

“Gdzie się podziały wasze wszystkie oczy? Oczy policji, policji wojskowej… a może biorą one w tym udział?” – stwierdził Hun Sen, premier Kambodży.

Istnieją podejrzenia, że urzędnicy, policja i wojsko są najprawdopodobniej w zmowie z przestępstwami. Wycinka drzew w Kambodży to wielomilionowy biznes, więc przekupienie odpowiednich ludzi nie jest najwyraźniej problemem. Materiały dostarczane są do Hongkongu drogą morską.

Osoby aktywnie zwalczające deforestację narażają swoje życie. W 2012 roku zastrzelony został znany w Kambodży obrońca środowiska naturalnego i śledczy który badał nielegalną wycinkę lasu, Chut Wutty. Sześć miesięcy później, dziennikarz Hang Sorei Oudom, który pisał obszerne artykuły o powiązaniach władz z przestępcami, został znaleziony martwy w bagażniku swojego samochodu.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: GlobalWitness.org, Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.