Premier Etiopii chce uwolnić więźniów politycznych

Opublikowano: 04.01.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 675

Premier Etiopii Hajlemarjam Desaleń zmienia narrację. Postanowił uwolnić wszystkich więźniów politycznych i zlikwidować główne więzienie, w którym byli przetrzymywani i torturowani. Wcześniej dementował zarzuty dotyczące przetrzymywania przeciwników politycznych mimo, że różnego rodzaju instytucje broniące Praw Człowieka zwracały uwagę na nieczyste zagrania ze strony Hajlemarjama Desaleń’ia.

Rebelianci z Frontu Wyzwolenia Oromo

Ten krok ma ułatwić rządowi prowadzenie politycznego dialogu z przeciwnikami.

Przetrzymywani w więzieniach w całym kraju, to głównie działacze opozycji z regionów Amhara i Oromia, którzy znaleźli się w centrum protestów antyrządowych w roku 2015 i 2016, a także dziennikarze, którzy zdobyli się na krytykę rządu.

Według grupy Human Right Watch rząd Etiopii stosował wobec przeciwników działania antyterrorystyczne.

Trudno określić ilu dokładnie więźniów politycznych jest przetrzymywanych w więzieniach w Etiopii. Szacuje się, że jest ich około 1000, w tym czołowi przywódcy opozycji. Oprócz tego na rozprawy oczekuje 5000 kolejnych osób. Jeżeli rządzący od 2012 roku premier Etiopii dotrzyma słowa, to także oni zostaną zwolnieni bez procesu.

Jednak rząd nie określił terminu uwolnienia więźniów, ani nie wyjaśnił kogo traktuje jako więźniów politycznych. Jest to o tyle istotne, że do tej pory termin więźnia politycznego w ogóle nie padał z ust rządu.

Być może na decyzję rządu miał wpływ ruch użytkowników mediów społecznościowych, którzy w grudniu zorganizowali w sieci akcję przypominającą o tych, który zostali zatrzymani za odmienne poglądy.

Mówi się również, że to trwający od kilku miesięcy spór pomiędzy koalicjantami skłonił premiera do zarządzenia zmian.

Autorstwo: kf
Na podstawie: BBC.com
Zdjęcie: Jonathan Alpeyrie (CC BY-SA 3.0)
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.